Mısır Darbe Anayasası’nı Oyluyor

SETA Dış Politika Araştırma Asistanı Can Acun, Mısır'da gerçekleşen referandum sonucu kabul edilecek yeni Anayasa ile ordu-yargı-polis vesayetinin kurumsallaşacağını ve bürokratik tüm unsurların yetkilerini genişleteceğini belirtti.

SETA Dış Politika Araştırma Asistanı Can Acun,TV Net ekranlarında Mısır’da yaşanan Anayasa Referandumu sürecini ve süreç sonunda General Sisi’nin Cumhurbaşkanı olma olasılığını değerlendirdi. Yeni Anayasa’nın kabul edilmesi durumunda, ülkede ordu-yargı-polis vesayet rejiminin kurumsallaşacağı bir yapının ortaya çıkacağını belirten Acun, tüm bu kurumların kendi yetki alanlarını yeni Anayasa sayesinde genişlettiğine dikkat çekti.

Ülkede, 2012 Anayasa Referandumu’na katılımın yüzde 33 olduğuna değinen Acun, 2014 Anayasası’na katılım oranının da önem taşıdığını ve referanduma katılımın yeni Anayasa’nın meşruiyetini belirleyeceğinin de altını çizdi.

Değerlendirmesinde, Savunma Bakanı ve Milli Savunma Bakanı Abdulfettah El Sisi’nin Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağına dair yorumlarda da bulunan Acun, darbe öncesinde de, sonrasında da Sisi’nin Cumhurbaşkanlığına yönelik önemli bir dizayn çabası olduğunu belirterek, kitle iletişim araçları vasıtasıyla Mısır’ı ancak Sisi gibi çok güçlü bir karakterin kurtarabileceği propagandası yapıldığına dikkat çekti. 

Etiketler: