TBMM Genel Kurulunda, çocuklara yönelik her türlü istismar iddialarının araştırılarak, alınması gereken tedbirlerin tespit edilmesi ile çözüm yollarının geliştirmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması kabul edildi. ( Gökhan Balcı - Anadolu Ajansı )

Perspektif: Milletvekili Dokunulmazlığını Yeniden Tartışmak | Zorunluluk mu, Ayrıcalık mı?

1982 Anayasası’nda dokunulmazlıklar nasıl düzenlenmiştir? AK Parti’nin dokunulmazlık önerisinin gerekçeleri nelerdir? Karşılaştırmalı örnekler açısından anayasal düzenlemelerdeki sorunlar nelerdir, neler yapılmalı?

Dokunulmazlıklar konusu, hem Anayasa’da düzenleniş şekli hem de uygulaması bakımından daima gündemin önemli başlıklarından birisi olmuştur. Son dönemde tekrar başlayan çatışmalar ve terör olayları ile HDP’li milletvekillerinin bu konuya ilişkin bazı eylem ve açıklamalarının kamuoyunda oluşturduğu tepkiler dokunulmazlıklar konusunu yeniden gündeme taşıdı. En son Başbakan Davutoğlu’nun 18 Mart günü yaptığı açıklama ile TBMM önünde bekleyen dokunulmazlık dosyalarıyla ilgili somut adımların atılması ihtimali doğdu. Başbakan, dokunulmazlık dosyalarını tek tek ele almak yerine Anayasa’ya konulacak geçici bir madde ile TBMM’ye ulaşmış dosyalar için dokunulmazlıkların tümünü kaldırmayı önerdi. Muhalefet partileri bu öneriye olumsuz bir yanıt veya açık destek vermeseler de, farklı önerilerde bulunarak bir uzlaşmanın sağlanacağı görüntüsü oluştu.

Etiketler: