Meskûn Mahal

Doğru yöntem ve doğru araçlarla hem kazanma garanti edilir hem de kayıplar en aza indirilir..

Afrin operasyonu için siyasi zemin tamam. Şimdi sıra askeri harekatta. Siyaseten başarıyla yürütülen sürecin tamamına ermesi ancak iyi planlanmış bir askeri harekatla mümkün olacaktır.
İşin başındaki kimseler muhtemelen bu hesapları yapıyor ve harekât planını hazırlıyor. Bizden çok daha fazla veriye sahip oldukları için içeriğe dair daha fazla fikir sahibi oldukları tartışmasız. Ve buna göre de hazırlıkların yapıldığını varsayıyoruz.
Ayrıntılar bilinmiyor olsa da bu operasyonun doğasına dair bir tartışma yapmak mümkün. Dışardan bakan gözlemciler için en önemli boyut bu harekatın doğası. Planlayanların da bu doğaya uygun bir strateji belirlemesi gerekir. Yanlış bir savaş türü üzerine kurgulanacak bir strateji ağır hasar ve kayba neden olabilir. Görünen o ki, bu operasyon bir meskûn mahal mücadelesi haline dönüşecek. Yani konvansiyonel (geleneksel) savaş türlerinden farklı bir doğası var. Farklı türde çatışmalar farklı türde yaklaşımlar gerektirir. Mesela rakibiniz eski Yunan’da olduğu gibi phalanx düzeninde savaşıyorsa, ona karşı hafif süvari kullanmanız size zafer getirmez. Açık bir alanda rakibinize karşı okçu askerler kullanabilirsiniz. Ama rakibinizin hafif süvarisi varsa, okçu birlikleriniz kaybedecektir. Veya Ortaçağ’da güçlü kuşatma araçlarınızı götürmezseniz, kaleyi ele geçiremezsiniz. Tek başına başarıyı garanti etmeyebilir ama o savaş türüne uygun araç ve yöntem kullanmadan o savaş kazanılamaz.
Bu nedenle Türkiye’nin öncelikle meskûn mahal savaşına uygun bir planlama yapması gerekir. Zira meskûn mahal savaşı yaklaşık yüzyıldır sahada gördüğümüz savaştan farklı bir savaş. Son yüzyıl modern savaşa şahitlik ettik. Ordumuz da bu modern savaşa göre kurgulandı. Modern savaş aynı zamanda endüstriyel savaş olarak da tanımlanır. Yani ateş gücünün çok arttığı bir savaş türüdür. Endüstri devrimiyle birlikte ortaya çıkmış ve Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında en korkunç haliyle sergilenmiştir.
Ve bu savaşların operasyon düzleminde bir incelemesi yapıldığında çatışmaları kazanmada yüksek ateş gücünden saklanmanın kilit bir rol oynadığı görülmektedir. Yani herkesin çok yüksek ateş gücüne sahip olduğu bir çatışmada fark iyi saklanmayla yaratılıyordu. Yani ateş gücünden kaçabilen çatışmaları kazanıyordu. Modern savaş türünde, ister saldıran ister savunan olsun fark etmez, iyi saklanan taraflar çatışmayı kazanıyordu.
Şimdi ise meskûn mahalde zaten herkes saklanıyor. Kazanmak isteyen saklananı açığa çıkarmak zorunda. Yani meskûn mahallin teröristlere verdiği gizlenme avantajını ortadan kaldırmaya yönelik araç ve yöntemler tercih edilmeli. Bu operasyon ateş gücüyle veya süratle veya iyi gizlenmekle kazanılmazBu çatışmalar gizlenenleri açığa çıkararak kazanılır.
Bu nedenle araç düzleminde öncelikle hassasiyeti (precision) yüksek araçlar tercih edilmeli. Güçlü ya da süratli araçlar kullanışlı olmayacaktır. Mesela tanktan daha çok hafif zırhlı araç. Uçaktan daha çok helikopter gibi.
Yöntem düzleminde ise sabır ve istihbarat ön planda olmalı. Zira meskûn mahal harekâtında sürat öldürür. Bilgi kazandırır. Kuşatılan bölgeler istihbaratın da yardımıyla zamanla teröristleri ayrıştıracak ve açığa çıkaracak kadar bekletilmeli. Öncesinde nokta hedeflere yönelik uzun bir hava bombardımanı tercih edilebilir. Yeterli ayrışma olduktan ve yeterli bilgi toplandıktan sonra ise ayrıntılı operasyonlara geçilir. Bunun için de yarma değil kanatlardan kuşatma ve çevirme operasyonu tercih edilebilir.
Doğru yöntem ve doğru araçlarla hem kazanma garanti edilir hem de kayıplar en aza indirilir.

[Takvim, 21 Ocak 2018]

.

Etiketler: