SETA > Haber |
Kriter'in Haziran Sayısı Çıktı Sandığa Giden Kazanır

Kriter'in Haziran Sayısı Çıktı: Sandığa Giden Kazanır

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 36. sayısı çıktı.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 36. sayısı çıktı.

İstanbul seçimi gündemin en önemli maddesi. YSK’nın seçimin yenilenmesi kararıyla 23 Haziran adeta seçimin ikinci turunun yapılacağı tarih oldu. Her gün yeni bir anket, odak grup çalışması ve seçim analizi yapılıyor. Büyük ölçüde muhafazakar seçmenin tutumunun sonuçlarda belirleyici olacağı seçimin dışında da birçok gelişme yaşanıyor. İlerleyen sayfalarda ulusal ve küresel gündemin dinamiklerini analiz eden birçok yazı yer alıyor.

Sonuçlarını herkesin merakla beklediği İstanbul seçimini Adil Gür saha verilerinden yola çıkarak analiz etti. Nebi Miş seçime doğru AK Parti’nin mikro kampanyalarını ele aldı. Fatmanur Altun muhafazakar camianın gençlere ulaşma meselesini incelerken Zafer Meşe yurt dışında yaşayan seçmenin rolünü hatırlattı. Cengiz Alğan ve Hüseyin Alptekin CHP’nin içinde bulunduğu durumu sorguladı. YSK’nın İstanbul seçimini yenileme kararını ise Mert Hüseyin Akgün yazdı. Kararın dış basına yansımalarını Kevser Hülya Akdemir kaleme aldı.

Gündem İstanbul seçiminden ibaret değil. Doğu Akdeniz’de Türkiye karşıtı bir cephe oluşturma çabaları devam ediyor. Murat Aslan ve Mehmet Nesip Öğün bölgedeki son gelişmeleri ele aldı. Öte yandan ABD ısrarla S-400 meselesini gündemde tutmayı sürdürüyor. Bu anlamda yaşanan gerilimi Kadir Üstün, Sabir Askeroğlu ve Kasım İleri analiz etti. Ticaret savaşları ve yaptırımlar da gündemden düşmüyor. Şerif Dilek ve Yunus Furuncu bu çerçevedeki son gelişmeleri yorumladı. Türkiye’de önemi her geçen gün artan tarım meselesini Fahri Yavuz yazdı.

Bu ay dosya konumuz gündemimizden hiç çıkmayan İsrail sorunu. Siyonizmden ABD-İsrail ilişkilerine, küresel medya bağlantılarından Filistin direnişine kapsamlı bir dosya hazırladık. Dosya yazarlarımız arasında İsmail Numan Telci, Mustafa Özcan, Haydar Oruç, Tarık Dağlı, Fatma Zehra Toçoğlu ve Mehmet Rakipoğlu bulunuyor. Ayrıca İsrail üzerine çalışmalarıyla bilinen Ufuk Ulutaş’la dosya kapsamında söyleşi yaptık.

Bölgedeki bir diğer sıcak konu başlığı olan İdlib’deki son durumu Bercan Tutar değerlendirdi. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu seçim sonuçlarını da Filiz Cicioğlu kaleme aldı.

Kitaplık köşesinde ise son ana kadar nerede yapılacağı belirsizliğini koruyan Sultanahmet Kitap Fuarı yer alıyor.

Bu vesileyle Ramazan Bayramınızı tebrik ediyor, tüm İslam alemine huzur getirmesini diliyoruz.

kriter-36-kpkKriter'in Haziran Sayısı Çıktı: Sandığa Giden Kazanır

.