SETA > Haber |
Rapor DEAŞ'ın Medya Stratejisi

Rapor: DEAŞ'ın Medya Stratejisi

Bu çalışmada DEAŞ’ın kurulduğu günden itibaren nasıl bir medya stratejisi yürüttüğü, farklı medya araçlarını nasıl kullandığı, hangi argümanlarla eleman temin ettiği ve uluslararası medyayı nasıl manipüle etmeye çalıştığı ortaya konulmaktadır.

Paylaş
Dosyayı İndir

Toplumda korku ve panik oluşturarak politik hedeflerini gerçekleştirmek isteyen terör örgütleri bu süreçte kitle iletişim aygıtlarını ve dijital medyayı kullanmaktadır. DEAŞ son dönemde uluslararası kamuoyunu en fazla meşgul eden terör örgütlerinden biri olmuştur. Suriye ve Irak topraklarının bir bölümünde dönemsel hakimiyet kuran DEAŞ medyayı propaganda amacıyla kullanan ilk örgüt değildir.  Ancak dijital medya devriminin getirdiği imkan ve kabiliyetleri hedefleriyle birleştirerek daha önce görülmemiş bir şekilde kamuoyuna etki etmiştir.

Bu çalışmada DEAŞ’ın kurulduğu günden itibaren nasıl bir medya stratejisi yürüttüğü, farklı medya araçlarını nasıl kullandığı, hangi argümanlarla eleman temin ettiği ve uluslararası medyayı nasıl manipüle etmeye çalıştığı ortaya konulmaktadır. Bu amaç doğrultusunda örgütün medya çalışmaları arasında en fazla ağırlık verdiği basılı yayınlar (bülten ve dergiler) ile video prodüksiyonları analiz edilmektedir. DEAŞ en önemli mesajlarını bu yayınlar üzerinden vermiştir ve uluslararası medyanın gündemine de bu yayınlarındaki mesajlar sayesinde girebilmiştir. Basılı yayınlar ve video prodüksiyonları örgütün geniş çaplı hazırlık ve tasarım çalışmaları neticesinde ortaya çıkan ürünler olmuştur. Bu yayınlar örgütün kendi kimliğini nasıl inşa ettiği, medya stratejisini nasıl biçimlendirdiği, gündemdeki gelişmelere karşı nasıl tutum takındığı ve nasıl tepkiler verdiği sorularını cevaplayabilmek için değerli veriler sunmaktadır..