SETA > Dijital Medya |
PKK Ve FETÖ Sosyal Medyada Türkiye'ye Karşı Kara Propagandada Birlikte

PKK Ve FETÖ Sosyal Medyada Türkiye'ye Karşı Kara Propagandada Birlikte Hareket Ediyor

Terör örgütü PYD/YPG, Zeytin Dalı Harekatını "sivilleri hedef alan bir operasyon" gibi göstermek ve Türkiye'ye karşı olan cepheyi güçlendirmek için sosyal medya yalanlarına sarıldı.

Terör örgütü PYD/YPGZeytin Dalı Harekatı'nı uluslararası arenada "sivilleri hedef alan bir operasyon" gibi göstermek ve Türkiye'ye karşı oluşan cepheyi güçlendirmek için sosyal medya yalanlarına sarıldı.

Türkiye karşıtı yabancı ülke ve mihraklardan da destek gören terör örgütü, mevzilendiği bu alan üzerinden yalan ifadeler, çarpıtma açıklamalar ve sahte fotoğraflar kullanıyor. Avrupa ülkelerinin parlamentolarındaki bazı milletvekilleri, işlediği insan hakları ihlallerini, azınlıklara dönük baskılarını, savaş suçlarını ve uyuşturucu ticaretini görmezden geldikleri terör örgütü PYD/YPG'nin algı operasyonlarına destek veriyor.

Söz konusu milletvekilleri, özellikle sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlarda, terör örgütü PYD/YPG'nin yalan ifadeler, yıllar önce çekilmiş ya da başka yerlerden alınmış fotoğrafları üzerinden Zeytin Dalı Harekatı aleyhinde çalışıyor.

"FETÖ, PKK ile hareket ediyor"

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Dış Politika Araştırmacısı Can Acun da PKK/YPG-PYD'nin ciddi bir medya ağının bulunduğuna dikkati çekerek, terör örgütünün, ajitasyon ve kara propaganda yaparak kendi siyasetlerini dünya kamuoyuna ulaştırma çabasında olduğunu anlattı.

Acun, batılı ülkelerle, İran ve Körfez ülkelerinin de terör örgütünün kara propagandasına destek verdiklerini belirterek şunları kaydetti:

"Batıda özellikle PKK sempatizanı olan gazeteciler ve medya organları PKK'nın algı operasyonuna hizmet edecek şekilde yayınlar yapıyor. Bunun ötesinde FETÖ desteği de var. FETÖ, şu anda tüm imkanları ve gücüyle PKK ile hareket ediyor. Zeytin Dalı Harekatı'nın 'sivilleri hedef alıyormuş' gibi bir algı mühendisliğine yatırım yapılıyor. Türkiye kendi olanaklarıyla, bunun karşısında Fırat Kalkanı Harekatına nazaran kara propaganda konusunda daha başarılı şekilde yanıt vermeye çalışıyor. TRT, Anadolu Ajansı ve diğer özel medya kuruluşları bunu gayet güzel şekilde sürdürüyor. Karşımızda çok büyük bir blok var. Aynı anda sadece PKK'nın medya propagandasıyla değil, batıda ona müzahir davranan ülkeler, Körfez ülkeleri ve İran ne yazık ki bu propagandaya hizmet eder şekilde yayın politikası izliyor."

[AA, 5 Şubat 2018]