Kuzey Irak, Enerjide İran ve Rusya’ya Alternatif Oluşturuyor

SETA Ortadoğu Araştırma Asistanı Can Acun, Türkiye ile Kuzey Irak arasında petrol ve doğalgaz aramalarına ilişkin gerçekleşen anlaşmaları sayesinde, Türkiye'nin enerjide İran ve Rusya'ya bağımlılığının ortadan kalkacağı değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ile Kuzey Irak arasında petrol ve doğalgaz aramalarına ilişkin gerçekleşen anlaşmaları TRT-Türk’te yayımlanan Ankara’dan Bakınca programında değerlendiren SETA Ortadoğu Araştırma Asistanı Can Acun, Türkiye’nin petrol ve doğalgaz açısından çok fakir bir ülke olduğunu ve Kuzey Irak’taki enerji kaynaklarının Türkiye için büyük önem arz ettiğini belirtti.

Türkiye’nin enerji alanında İran ve Rusya’ya bağımlı durumda olduğunu aktaran Acun, enerji kaynaklarının çeşitlendirilerek, bu iki ülkeye bağımlılığın ortadan kaldırılması açısından Kuzey Irak’ta bulunan kaynakların önemine dikkat çekti.

Değişen ve gelişen yeni Türk Dış Politikası’nda enerjinin durduğu yerin ve bu bağlamda Ceyhan’ın bölgesel önemine de değinen Acun, sözleşmelerin iç siyasette Kürt Meselesi’nin çözümü konusunda da önemli bir yer teşkil ettiğinin altını çizdi.

Etiketler: