SETA > Rapor |
Kuantum Teknolojisi SETA Gelişen Askeri Teknolojiler Serisi 4

Kuantum Teknolojisi | SETA Gelişen Askeri Teknolojiler Serisi .4.

Bu çalışma kuantum teknolojilerinin tarihsel gelişimini, askeri ve sivil alandaki uygulamalarını ve geleceğe yönelik değerlendirmeleri kapsamlı bir şekilde ele almaktadır.

Paylaş
Dosyayı İndir

Kuantum teknolojileri algılama, görüntüleme, iletişim ve hesaplamanın nihai sınırlarına ulaşabilmek için doğanın temel yasalarından yararlanmakta ve böylece şu an için imkansız görünen yetenekleri vaat etmektedir. Nanoteknoloji, biyoteknoloji, uzay teknolojisi, yapay zeka ve robotik gibi diğer gelişmekte olan teknolojilerle birleştirildiğinde bu husus daha da belirgin bir hal alacaktır. Şifreleme, bilgi güvenliği, haberleşme, istihbarat, radar ve görünmezlik gibi askeri ve sivil alandaki uygulamaları ise çok hızlı bir şekilde gelişmekte ve genişlemektedir.

İçinde bulunduğumuz yüzyılın sonuna doğru kuantum teknolojileri, kuantum sensörler, iletişim ve bilgisayar birimleri ile sabit platformlarda, kara, hava ve deniz otonom araçlarında ve gelişmiş durumsal farkındalık için uyduların etki alanlarında konuşlandırılabilecektir. Tüm bu unsurlar muharebe sahasının ve düşmanın çok gerçekçi şekilde algılanmasına ışık tutacaktır. Dahası geleceğin orduları, kuantum ordusu olacaktır ve ona emir komuta edecek şahıslar da kuantum bilgi kuşağının birer ürünü olacaktır. Dolayısıyla bu çalışma kuantum teknolojilerinin tarihsel gelişimini, askeri ve sivil alandaki uygulamalarını ve geleceğe yönelik değerlendirmeleri kapsamlı bir şekilde ele almaktadır.

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın.

 


https://www.setav.org/elektronik-harp-turkiyenin-kabiliyetleri-ve-kuresel-yonelimler-raporu-seta-gelisen-askeri-teknolojiler-serisi-1/

https://www.setav.org/siber-guvenlik-turkiyenin-kabiliyetleri-ve-kuresel-trendler-raporu-seta-gelisen-askeri-teknolojiler-serisi-2/

https://www.setav.org/dis-uzay-alaninda-yeni-askeri-silah-teknolojileri-seta-gelisen-askeri-teknolojiler-serisi-3/

https://www.setav.org/kuantum-teknolojisi-seta-gelisen-askeri-teknolojiler-serisi-4/

 .