KriterEylul_b

Kriter Dergisinin Eylül Sayısı Çıktı

Kriter dergisi yeni sayısında FETÖ yargılamaları ve AK Parti’nin önümüzdeki süreçte izleyeceği yol haritasına odaklandı.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisi 16. sayısında FETÖ yargılamaları ve AK Parti’nin önümüzdeki süreçte izleyeceği yol haritasına odaklandı.

Burhanettin Duran yeni sayıdaki yazısında 2019 seçimlerine gidilen süreci anlattı. Duran, Türkiye tipi başkanlık modeli olan Cumhurbaşkanlığı sisteminin öngördüğü güçlü ve icracı cumhurbaşkanının seçileceği sürecin önemine değindi.

Fatma Sümer ve Serdar Gülener Akıncı Üssü Davası’nı, Cem Duran Uzun OHAL Komisyonu’nu, Tarık Dağlı ise Batı medyasında FETÖ’nün nasıl ele alındığını konu edindi.

Derginin son sayısında, darbe davalarını yakından takip eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Dr. Hüseyin Aydın ile söyleşi yapıldı. Aydın, davalar hakkındaki izlenimlerini aktardı ve darbecilerin savunmalarının inkâr ve yalan üzerine kurulu olduğunu söyledi.

Yeni süreçte AK Parti’de başlayan değişimi Edibe Sözen, İsmail Çağlar, Halime Kökçe, Veysel Kurt ve Şeref Oğuz değerlendirdi.

Ali Aslan, Nebi Miş ve Avni Özgürel CHP’nin 2019 seçimlerine gidilen süreçte izlediği yolu konu edindi.

Dış politikada Almanya meselesini Kemal İnat, Sadık Ünay, Kazım Keskin ve Zeliha Eliaçık farklı boyutlarıyla ele aldı. Ufuk Ulutaş geçen ay Harem-i Şerif’te yaşanan olaylara odaklanırken, Emrah Kekilli ve Bilal Salaymeh, Filistin için önemli bir isim olan Muhammed Dahlan’ı gündemine aldı.

Yahya Bostan, ABD’nin YPG ile yakın ilişkisini konu edindi. Kılıç Buğra Kanat ise Trump, ABD yönetimi ve Beyaz Saray’daki güç mücadelesine odaklandı. Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün ile yapılan söyleşide yurtdışında Türkiye Cumhuriyeti’ni gerçekten kendi personeliyle temsil eden Maarif Vakfı eliyle açılan alternatif okullar konuşuldu.

Atilla Arkan yeni eğitim dönemini, Göksel Aşan Türkiye ekonomisinde 2017 yılında yaşanan olumlu gelişmeleri değerlendirdi.

Asım Öz Tuhaf dergisi özelinde yeni nesil dergiciliği ele alırken, Mehmet Akif Memmi Türkiye’nin son yıllarda yayıncılıkta sınırları zorladığını ifade etti.

Etiketler: