Mahir Ünal

‘Kökü Dışarıda Terör Örgütü Vicdanımızda Sonsuza Kadar Mahkum Oldu’

AK Parti Sözcüsü Ünal, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü davası kararına ilişkin "Bugünkü cezalar hukuki ama 15 Temmuz darbesine kalkışan kökü dışarıda terör örgütü, vicdanımızda sonsuza kadar mahkum oldu" dedi.

AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından düzenlenen “15 Temmuz Sempozyumu“ndaki konuşmasında, 2010’da 26 maddelik bir paketle halk oylamasına gidildiğini hatırlatarak, bunun sonucunda “vesayetin belinin kırıldığını” dile getirdi.

O güne kadar sivil toplum örgütü, dini grup görünümündeki bir yapının vesayetten boşalan yeri doldurmak istediğini anlatan Ünal, şöyle devam etti:

“Siyaset doğası gereği vesayet kabul etmez. ‘Siz siyasetin içerisinde bir temizlik yaptınız mı?’ diyorlar ya evet, biz temizlik yaptık. 17-25 Aralık 2013’ten sonra AK Parti seçimler ve kongreler üzerinden zaten bilinen ve kamuoyunun da bildiği kişiler ve onların dışında kimse var mı baktı, gerekli temizliğini yaptı. ‘Bunlar yargılandı mı?’ Bunların yargılanıp yargılanmaması tamamen hukukun meselesidir. Siyaset kendi hassasiyetini gösterdi. Diğer siyasi partilerde, özellikle ana muhalefet partisini kast ediyorum, maalesef böyle bir hassasiyet ortaya çıkmadı. Nihayetinde siyaset, doğası gereği vesayet kabul etmediği için zaten bu mücadeleyi verdi. 15 Temmuz bize bir şeyi daha gösterdi: Güçlenen siyaset, oluşan siyasal kültür ve demokrasi kültürü. 16 yıllık istikrarın sonucu bu ortaya çıktı.”

“Siyasetle FETÖ’yü birlikte düşünmemiz mümkün değil”

Ünal, 15 Temmuz’un demokrasi kültürü ve siyasal bilincin bir dışa vurumu olduğunu belirterek, “Arkasında büyük bir tarihsel arka plan, bu milletin kendi iradesinin egemen kılınma mücadelesinin sonucu olarak 15 Temmuz aslında bir finaldi. Bana göre 15 Temmuz, 24 Haziran günü bu aziz millet tarafından bitirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

FETÖ’nün devlet içine sızmış ve millet iradesini baypas edip eski vesayet odaklarının yerini almak olan başka türlü bir vesayet odağı olduğunu anlatan Ünal, şunları söyledi:

“Siyasetle FETÖ’yü birlikte düşünmemiz mümkün değil. Çünkü bu tür yapıların doğası siyasetle zaten uyuşmaz. FETÖ dediğimizde insanlar silahlı bir terör örgütü hayal ediyor, ezberlerinden dolayı. FETÖ, yeni nesil bir terör örgütüdür. Yeni nesil terör örgütleri kamu düzenine dönük oluşturdukları şiddet sarmalını silah üzerinden oluşturmuyor. Devletin bütünlüğüne, anayasal düzene, kamu düzenine dönük farklı saldırılar yeni nesil terör örgütleri tarafından üretiliyor ve ortaya konuluyor.”

“Onlar millet tarafından sonsuza kadar affedilmeyecek”

Ünal, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde yaşanan olaylara ilişkin davada verilen kararı, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi önünde TRT canlı yayınında değerlendirdi.

Bu davanın en kritik davalardan biri olduğunu vurgulayan Ünal, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün, 15 Temmuz gecesi darbenin adeta başlangıç yeri ve 34 şehidin verildiği bir nokta olduğunu anlattı.

Mahir Ünal, 15 Temmuz’un ikinci yılı yaklaşırken adaletin tecelli ettiğini belirterek, “Israrla bu 2 yıl zarfında birilerinin hem uluslararası kamuoyuna hem iç kamuoyuna dönük, Türkiye’de FETÖ’cülerin yargılanmasına dönük yürüttükleri kara propagandanın netice vermediğini, bugün adaletin tecelli ettiğini ve 72 kişinin müebbet hapse mahkumiyetiyle beraber bugün, pazar günü yıl dönümünü kutlayacağımız 15 Temmuz ruhunun, bilincinin hukuka, adalete yansımasını da gördük.” diye konuştu.

Acılarının çok büyük olduğunu dile getiren Ünal, şunları kaydetti:

“Duygu olarak 15 Temmuz’u unutmuyoruz, unutmayacağız. Çünkü biz 15 Temmuz gecesini unutursak her şeyi unuturuz. Eğer o gece Türkiye’ye yaşatılmak istenen şeyleri, bir milletin elinden devletinin, bağımsızlığının, istiklalinin, hayallerinin, çocuklarının, her şeyinin alınmak istendiği geceyi unutursak, o gece kanıyla, canıyla bu ülkeye sahip çıkan şehitlerimizi, gazilerimizi unutursak her şeyi unuturuz. Bugün verilen cezalar hukuki olarak bir ceza ama 15 Temmuz darbesine kalkışanlar ve bu ülkeyi elimizden almak isteyen kökü dışarıda bu hain terör örgütü, bizim kalbimizde, vicdanımızda sonsuza kadar mahkum olmuştur. Onlar bizim kalbimizde, vicdanımızda sonsuza kadar haindir, onlar sonsuza kadar bizim için bir ihanet şebekesidir ve onlar bu millet tarafından sonsuza kadar affedilmeyecektir. Bugün hukuki olarak bir karar verilmiştir ama bu millet nasıl ki 1071’i, Alparslan’ı unutmadıysa, Kudüs’ün önündeki Selahaddin’i unutmadıysa, bu millet Fatih’i unutmadıysa, bu millet kahramanlarını unutmadıysa, hainlerini de unutmamıştır.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, 15 Temmuz gecesi tankların, helikopterlerin önünde göğüslerini siper edenleri unutmayacaklarını dile getirerek, “O gecenin hainlerini de biz unutmayacağız. 15 Temmuz ruhu bu topraklarda bir bağımsızlık ruhu olarak, bir bağımsızlık bilinci olarak, bir irade zaferi olarak sonsuza kadar hatırlanacak.” diye konuştu.

[AA, 12 Temmuz 2018]

Etiketler: