SETA > Haber |

Kriter Dergisinin Kasım Sayısı Çıktı

AK Parti’deki yenilenme ve 2019 seçimlerine hazırlık sürecine odaklanan dergide, Türkiye-ABD arasındaki vize krizi, Avrupa’daki ayrılıkçı hareketler ve bölgesel gelişmeler masaya yatırıldı.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 18. sayısı raflarda yerini aldı.

Derginin Kasım sayısında AK Parti’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden genel başkan olmasıyla yaşanan hareketlilik ve 2019 seçimlerine hazırlık çalışmaları ele alındı.

Kriter Genel Yayın Yönetmeni Fahrettin Altun moderatörlüğünde gerçekleştirilen Açık Oturum’da Burhanettin Duran, Hasan Basri Yalçın, Halime Kökçe ve İsmail Çağlar iktidarda 15. yılını dolduran AK Parti’deki yenilenme süreci ile iç ve dış meydan okumalara karşı partinin vereceği muhtemel cevapları tartıştı.

SETA'da kıdemli araştırmacı olan Kemal İnat söyleşi sayfalarında yoğun dış politika gündemine ilişkin soruları yanıtladı. İnat, Türkiye’nin prangalarından kurtulduğunu ve Batılı ülkelerin Türkiye’nin egemenliğine saygı duymaları gerektiğini vurguladı.

ABD ile yaşanan krizin son halkasını oluşturan vize meselesini Mustafa Kibaroğlu ve Kılıç Buğra Kanat analiz etti. Krizin bir diğer halkasını oluşturan ABD’nin teröre desteğini Ferhat Ünlü yazdı. Cengiz Alğan da ABD vizesine takılan antiemperyalizmi kaleme aldı.

Murat Yeşiltaş ve Hakkı Uygur İdlib’e odaklanırken, Avni Özgürel ve Emrah Kekilli ise Kerkük’teki gelişmeleri değerlendirdi.

Filistin’de uzlaşı hükümeti arayışını İsmail Numan Telci, bir dönüm noktasındaki Avusturya siyasetini Kazım Keskin analiz etti.

Beril Dedeoğlu ve Birol Biçer Batı’daki ayrılıkçı hareketleri yazarken, Nuri Tınaz “Amerikan rüyası kabusa mı dönüyor?” diye sordu.

Tarık Dağlı Batı’nın kendi politikasına uyabilecek kişileri kullandığı ödül lobisini, Asım Öz sol mukavemet ve CHP’yi tartışmaya açtı.

Kerem Alkin yeni Orta Vadeli Program’daki (OVP) sürdürülebilir büyüme hedeflerine, Erdal Tanas Karagöl de Doğu Akdeniz’deki enerji denkleminde Türkiye’nin stratejik konumuna işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sırbistan ziyaretinden yansıyan fotoğrafları Fatmanur Altun, Ali Büyükaslan, Meryem İlayda Atlas ve Can Ceylan yorumladı.

Mehmet Akif Memmi ise Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) tarihini anlatan kitaplara mercek tuttu..