SETA > Dijital Medya |
Kriter'in Şubat Sayısı Çıktı MBZ Kimin Taşeronu

Kriter'in Şubat Sayısı Çıktı: MBZ Kimin Taşeronu?

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 43. sayısı çıktı.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde hazırlanan Kriter dergisinin 43. sayısı çıktı.

Suriye ve Libya’daki krizler devam ederken ABD ve İsrail, hazırladıkları “Ortadoğu Planı”yla ortaya çıktılar. Öyle anlaşılıyor ki hızlı başlayan 2020 kolay geçmeyecek. Neyse ki Türkiye uzunca bir zamandır önümüzdeki zorlu döneme hazırlık yapıyor. Bu hazırlık ekonomiden savunma sanayisine, diplomasiden afetlerle mücadeleye hemen her alanda devam ediyor. Kriter olarak biz de yeni dönemin dinamiklerinin daha iyi anlaşılması için çaba gösteriyoruz.

Bu sayıda bölgesel gelişmelere geniş bir yer ayırdık.

SETA Dış Politika Direktörü Muhittin Ataman’la bölgedeki son durumu konuştuk. Bunun yanında İran’ı Özden Zeynep Oktav, Murat Özer ve Mustafa Caner; İdlib’i Kutluhan Görücü ve Cüneyt Polat; Rusya’yı Bora Bayraktar ve Mehmet Çağatay Güler; Libya ve Berlin Konferansı’nı ise Abdurrahman Babacan kaleme aldı. “Yeni Ortadoğu planı”nı Taha Dağlı masaya yatırdı.

Ortadoğu’da yürüttüğü politikalarla kan ve gözyaşının en önemli nedenlerinden birini oluşturan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) bu sayıdaki dosya konumuz. Abdullah Erboğa, BAE dış politikasının dinamiklerini analiz etti. Emrah Kekilli BAE’nin ekonomi-politiğini kaleme aldı. Mehmet Rakipoğlu BAE’nin bölgesel ağırlığını ve İran konusundaki pozisyonunu yazdı. İsmail Numan Telci, Vehbi Baysan ve Gökhan Ereli ise BAE’nin Doğulu ve Batılı müttefiklerini yorumladı. Lobi şirketleri ile olan ilişkisini ve Türkiye karşıtlığına yaptığı yatırımı irdeledi.

Bölgesel olayların yanında küresel gelişmeleri de gözden kaçırmadık. Çin’in Akdeniz’deki varlığını Yusuf Emre Koç kaleme alırken şimdilik tansiyonu düşen ABD-Çin ticaret savaşını Nurullah Gür ile Şerif Dilek yazdı.

Sadece PKK ve DEAŞ’la değil FETÖ ile mücadele de bütün hızıyla devam ediyor. Cem Duran Uzun, Mert Hüseyin Akgün ve Coşkun Başbuğ FETÖ’yle ilgili son gelişmeleri değerlendirdiler. Terörle mücadelenin önemli bir ayağı olan MİT’in yeni binasını ve kapasite artışını Ferhat Ünlü yorumladı.

Siyasette popülizmi Yunus Şahbaz, CHP’deki yansımaları ise Bünyamin Bezci analiz etti. 28 Şubat’ı hatırlatan yazıyı ise Ali Büyükaslan kaleme aldı. Son dönemin tartışmalı konusu nafaka meselesini Nesibe Kurt Konca ele aldı. Sanayileşme yolunda devletin önemini Mevlüt Tatlıyer, İstanbul Havalimanı’nın performansını ise Yunus Furuncu yazdı. Mehmet Akif Memmi yayıncılığın 2019 karnesini inceledi.

Türkiye’nin deprem bölgesinde olduğunu hatırlatan Elazığ depremi sonrası ortaya çıkan dayanışma ve birliktelik duygusunu Nebi Miş yorumladı. Deprem sonrası sosyal medyadaki manipülasyonları ise Kevser Hülya Akdemir değerlendirdi. Bir kez daha depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Kriter Dergisi Sayı 43.


Etiketler »