SETA > Yorum |

Amerikan Yalnızlığı

Amerika zayıf olduğu için yalnız kalmadı. Çok güçlü olduğu ve gücü nedeniyle şımarıklık edip tüm müttefiklerini ittiği için yalnız kaldı..

Amerika hiç bu kadar yalnız kalmamıştı. 128'e karşı 9 nereden bakarsanız hezimettir. Amerikan eliyle kurulmuş Birleşmiş Milletlerin New York'taki binasında yapılan oylamada, Amerika'nın yanında ne bir NATO üyesi ne bir AB üyesi kaldı. Afrika veya Asya'dan üç beş küçük ülke dışında destekçisi yok. Uluslararası düzeni uluslararası kurumlar aracılığıyla kontrol etmek büyük oranda Amerikan fikridir. Hem Birinci Dünya Savaşı sonrasında kurulan Milletler Cemiyeti hem de İkinci Dünya Savaşı sonrasında kurulan Birleşmiş Milletler'in önderliğini liberal ekolden hareketle Amerika yapmıştır. Birincisini kendi terk ettiği gibi ikincisini de kendi yıkmak üzere.

AMERİKAN UMURSAMAZLIĞI Günlerdir tüm dünyayı tehdit ediyorlar ama kimse aldırış etmedi. Neden mi? Çünkü Amerika daha az korkutucu daha az caydırıcı. 2003 Irak Savaşı'nda da yalnız kalmıştı ama böylesine değil. En karşı olanlar dahi karşıtlıklarını gizlemek zorunda kalmıştı çünkü o zamanlar Amerikan tehditlerinin bir karşılığı vardı. Çünkü Amerika dünya siyasetinin göbeğindeydi o zamanlar. Ama şimdi dünya siyasetinden kopmuş ve kendini odasına kilitlemiş ve maliyetlerden kaçacağını söyleyen Amerika kimseyi korkutamıyor. Kendisi dünyayı umursamadığı için dünya da kendisini daha az umursar hale geldi.

AMERİKAN TOPLUMU Daha önce de söyledim. Bunun nedeni Trump değil. Trump bunun sonucu. Trump Amerikan şımarıklığının, küstahlığının ve umursamazlığının tek örneği değil. Trump iktidara zaten bu halleri sayesinde geldi. Zaten Amerikan toplumu Trump'ı desteklediği için bugün Trump iktidarda. Çünkü Amerikan toplumunun çok büyük bir çoğunluğunu gerçekten Meksika sınırına duvar çekmek istiyor. Gerçekten Müslümanlardan nefret ediyor. Gerçekten dünya umurlarında değil. Kendi kıtalarında öylesine rahat ki, dünyanın diğer coğrafyalarında yaşanan haksızlık ve adaletsizlikler umurlarında değil. Dünya siyasetine katıldıklarında hep kendilerinin zarar gördüğüne inanma şımarıklığı bitmek tükenmek bilmedi. Hem dünya sisteminin tepesinde oturacaksın hem ondan en fazla faydalanan aktör olacaksın hem de "ama bu çok pahalı" diyeceksin. Yok öyle yağma. Sorumluluk almazsan liderlik rolünü oynayamazsın. Senin boşalttığın alanlara Rusya da akar Çin de girer. Uzun süredir Amerika'ya dair aynı şeyleri söylüyorum. Amerika'nın bir siyaseti yok. Derin siyaseti hiç yok. Amerika şımarık bir çocuk gibi. Hiçbir bedel ödemeden herkese bedel ödetmenin peşinde. Hem parayı vermeyecek hem düdüğü çalacak. Sadece Trump değil tüm Amerikan toplumu aynı kolaycılığın peşinde. Obama çok mu farklıydı? Hayır. Trump Amerika'yı büyük yapma vaadiyle seçildi. Obama da Amerikan ekonomisini restore etme vaadiyle gelmişti. Trump "sadece Amerika" diyor. Ya Obama başka bir şey mi dedi. Başka bir şey mi yaptı? O da bütün müttefiklerini terk etti. Bütün müttefiklerine zarar verdi. Bu haliyle Trump Obama'nın daha az kurnaz bir devamıdır. Amerika şimdi yalnız. Trump'ın Kudüs'ü iç siyasete alet edip paçayı kurtarma çabası kendini daha da zor duruma soktu. Bunun sorumluluğunu Amerikan kamuoyu Trump'a yükleyecek. Ama Trump'ın kendi ürünleri olduğunu göz ardı edecek. Halbuki Amerika buraya Obama ve Trump'la beraber geldi. Amerikan toplumu böyle istediği için geldi. Amerikan toplumu böyle istedi çünkü şımarık. Şımarık çünkü karşısında güçlü bir rakibi yok. Her türlü şımarıklığı yapma ve hiçbir şeyden memnun olmama lüksü var. Yani Amerika zayıf olduğu için yalnız kalmadı. Çok güçlü olduğu ve gücü nedeniyle şımarıklık edip tüm müttefiklerini ittiği için yalnız kaldı.

[Takvim, 23 Aralık 2017]