SETA > Etkinlikler |
Web Panel Soykırım İnkarı ve İslamofobi

Web Panel: Soykırım İnkarı ve İslamofobi

Tarih: 11 Temmuz 2020
Bitiş: 12 Temmuz 2020
Saat: 22:00 - 23:55
Adres:

25 yıl önce bugün binlerce Bosnalı Müslüman Avrupa’nın göbeğinde, tüm dünyanın gözü önünde bir soykırımla katledildi. “Srebrenitsa soykırımı” olarak bilinen bu katliam Avrupa adına utanç verici bir olay olarak tarihe geçti. Holocaust faciasından sonra “bir daha asla” denildikten sonra dünya genelinde yaşanan en büyük soykırım olarak değerlendirilen bu soykırımın bir daha gerçekten tekrar etmemesi için bunları mümkün kılan söylem ve tutumlara karşı mücadele etmek gerekmektedir.

Avrupa’da aşırı sağın ve İslamofobinin giderek arttığı bu dönemde Antisemitizm ve İslamofobinin reddi ile Holocaust ve Srebrenitsa soykırımlarının reddi arasındaki paralellikler dikkat çekmektedir.

Bu bağlamda SETA Avrupa Çalışmaları Srebrenitsa katliamını İslamofobi bağlamında masaya yatırıyor. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkanı Sayın Abdullah Eren’in açılış konuşmasını yapacağı panel, SETA Brüksel Koordinatörü Enes Bayraklı’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilecektir. Panelde Londra merkezli Srebrenisca Soykırımla Mücadele Merkezi Başkanı Amil Khan, ve Sırbistan ülke raporu yazarı Ivan Ejüp Kostic konuşmacı olarak yer alacaktır.

Etkinlik saati: Ankara 22:00 | Brüksel 21:00 | Washington 02:00 PM | Youtube, Facebook, Periscope, Instagram gibi platformlarda online izleyebileceğiniz panelimize siz değerli katılımcılarımızı bekleriz. Ayrıca sitemizden de etkinliğe erişebilirsiniz: http://www.setav.org/live/ 

https://youtu.be/1RJDokdQLMU.