SETA > Etkinlikler |
Web Açılış Paneli 2019 Avrupa İslamofobi Raporu Sunumu

Web Açılış Paneli: 2019 Avrupa İslamofobi Raporu Sunumu

Tarih: 20 Haziran 2020
Bitiş: 20 Haziran 2020
Saat: 21:00 - 23:00
Adres:

SETA, 2015, 2016, 2017 ve 2018 raporlarından sonra ülke odaklı incelemeler sunarak 32 Avrupa ülkesindeki İslamofobi’nin gelişimini ele alan 2019 Avrupa İslamofobi Raporu’nu yayınlıyor. İslamofobi olgusu, yaygın bir şekilde yanlış değerlendirilerek görmezden gelinirken bir yandan milyonlarca Müslüman’ın hayatını olumsuz etkilemekte, diğer yandan Avrupa’daki yabancı düşmanı ve ırkçı grupların yükselişini hızlandırarak ülkelerin iç güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Bu kapsamda SETA, 2019 Avrupa İslamofobi Raporu’nun temel bulgularını kamuoyuyla paylaşmak amacıyla 20 Haziran Cumartesi günü online bir panel düzenleyecek ve panelin sonunda raporu yayınlayacaktır.

Panelin takdim konuşması SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran, açılış konuşması ise T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun tarafından gerçekleştirilecektir.

Açılış konuşmalarının akabinde başlayacak olan panelin moderatörlüğünü SETA Brüksel Koordinatörü ve 2019 Avrupa İslamofobi Raporu’nun editörlerinden Enes Bayraklı yapacaktır. Panelin konuşmacıları arasında bulunan Georgetown Üniversitesi The Bridge İnisiyatifinde araştırmacı ve 2019 Avrupa İslamofobi Raporu’nun editörü Farid Hafez, raporun temel bulgularına dair bir konuşma yapacaktır. De Montfort Üniversitesi’nden Amina Easat-Daas, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nden Amina Smits Akılma, Boşnak İslam Geleneği Enstitüsü’nden (IITB) Hikmet Karčić, sırasıyla Belçika’da, Hollanda’da ve Bosna Hersek’teki İslamofobi hakkında konuşacaklardır.

Avrupa İslamofobi Raporu’nun geçmiş sayılarına ulaşmak için: https://www.islamophobiaeurope.com/tr/

Etkinlik saati: Ankara 21:00 | Brüksel 20:00 | Washington 01:00 PM

Youtube, Facebook, Periscope, Instagram gibi platformlarda online izleyebileceğiniz panelimize siz değerli katılımcılarımızı bekleriz. Ayrıca sitemizden de etkinliğe erişebilirsiniz: http://www.setav.org/live/

https://www.youtube.com/watch?v=8omiTL7NMJw.