SETA > Etkinlikler |
Panel Avrupa da Müslüman Karşıtı Irkçılık ile Mücadele

Panel: Avrupa’da Müslüman Karşıtı Irkçılık ile Mücadele

Tarih: 21 Ocak 2020
Bitiş: 21 Ocak 2020
Saat: 15:00 - 17:00
Adres: Rue Wiertz 60,1047 Bruxelles, Belçika

AB ile işbirliği içerisinde SETA Vakfı ve Leopold Weiss Enstitüsü, 2018 Avrupa İslamofobi Raporu’nu Eylül 2018’de yayınladı. Pek çok araştırma hâlihazırda artan sağcı terörizm tehlikesine işaret ederken, hiçbiri bu eğilimin arkasındaki Müslüman karşıtı ideolojik çerçeveden bahsetmemektedir. 2018 Avrupa İslamofobi Raporu, Avrupa’da kamusal alandaki İslamofobik söylemin sıradanlaşmasının, Müslümanlara ve kurumlarına karşı şiddet eylemlerinin yolunu nasıl açtığını analiz ederek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır.

21 Ocak 2020’de, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Sayın Magid Magid’in himayesinde “Avrupa’da Müslüman Karşıtı Irkçılık ile Mücadele” paneli Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleşecektir. 2018 Avrupa İslamofobi Raporu’nun tanıtımının yapılacağı bu etkinlikde, Avrupa ülkelerinde yükselen İslamofobi’nin nedenleri ve çözüm önerileri tartışılacaktır.

SETA  Brüksel Koordinatörü ve Avrupa İslamofobi Raporu editörlerinden Enes Bayraklı’nın moderatörlüğünü yapacağı panelde, 2018 Avrupa İslamofobi Raporu Avusturya bölümü yazarı Farid Hafez (Georgetown Üniversitesi, Bridge Initiative), Belçika bölümü yazarı Amina Easat-Daas (Leicester Üniversitesi), İngiltere bölümü yazarı Aristoteles Kallis (Keele Üniversitesi), İspanya bölümü yazarı Carmen Aguilera (Granada Üniversitesi) ve İtalya bölümü yazarı Alfredo Alietti (Ferrara Üniversitesi) konuşmalarını yapacaktır.

LCV & Detaylı bilgi için[email protected] | Tel: +447305164232

.