İslam Dünyasındaki Krizlerin Sebebi Ulus Devletlerin Ortaya Çıkması

Talip Küçükcan, İslam dünyasında meydana gelen krizlerin ulus devletlerin meşru olmayan yollarla iktidarı ele geçirmesinin bir neticesi olduğunu belirtti.

HABERTÜRK ekranlarına yayınlanan Türkiye’nin Nabzı programına konuk olan Insight Turkey Editörü Talip Küçükcan, İslam coğrafyasında meydana gelen çatışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasında, İslam dünyasındaki krizlerin iç ve dış faktörleri olduğunu belirten Küçükcan, bugünkü çatışmaların daha çok dış etkenler sonucu ortaya çıktığına dikkat çekti. İslam’ın ilk dönemlerinden itibaren fıkhi ve politik konuların kavga değil çoğulculukla şekillendiğinin altını çizen Küçükcan, çoğulculuğun İslam tarih ve coğrafyasında ana kütleyi oluşturduğuna dikkat çekti.

Değerlendirmesinin devamında, krizlerin devam ettiği bölgelerde bulunan ülkelerin genellikle yakın tarihte bağımsızlığını kazandığını belirten Küçükcan, ulus devletlerin ortaya çıkışının krizleri doğurduğunun dikkat çekti. İslam dünyasında krizlerin ulus devletlerle beraber ortaya çıktığına vurguda bulunan Küçükcan, meşru olmayan yollardan kurulan iktidarların bugünkü durumun oluşmasında büyük pay sahibi olduğunu ifade etti. 

Etiketler: