IŞİD’in Bölgede Bir Geleceği Var mı?

SETA Dış Politika Araştırmacısı Can Acun bölgede yaşanacak gelişmelerde IŞİD'in diğer oluşumlardan mutlak bir biat isteyip istemeyeceğinin ve El Kaide ile olan ilişkisinin nereye evrileceğinin önem taşıdığını belirtti.

IŞİD’in ele geçirdiği Musul’da Türk Konsolosluk görevlilerinin rehin tutulması sorunu devam ederken SETA Dış Politika Araştırmacısı Can Acun, IŞİD’in bölgedeki durumunu değerlendirdi.

IŞİD’in bölgedeki geleceğine ilişkin olarak “Şu anda IŞİD’le Arap Aşiret devrimcilerinin ve diğer Sünni grupların birlikte hareket ettiğini ve baş düşman olarak ilan ettiği Maliki ve Şii unsurlara karşı mücadele başlattığını görüyoruz. Ancak IŞİD doğası itibariyle, El Kaide ile ayrışma sürecinde de gösterdiği gibi, çok otokratik ve kendi tahakkümünü oluşturmaya çalışan bir yapılanma. Bugün Musul’da gruplar arasında çeşitli tartışmaların çıkmaya başladığını biliyoruz.” diyen Acun, bölgede yaşanacak gelişmelerde IŞİD’in diğer oluşumlardan mutlak bir biat isteyip istemeyeceğinin ve El Kaide ile olan ilişkisinin nereye evrileceğinin önem taşıdığını belirtti.

Konuşmasının devamında, Saddam dönemindeki Baas unsurlarının IŞİD içerisine dâhil olduğunun altını çizen Acun, IŞİD’in Musul’a girmesinin çok basit bir şekilde Maliki’nin bir komplosu olmadığı tespitinde bulundu.

Etiketler: