Irak Türkmenleri Tehdit Altında

IŞİD'in Türkmenlere yönelik ciddi bir tehdit oluşturduğunu belirten SETA Dış Politika Araştırmacısı Can Acun, Türkmenlerin birçoğunun Kuzey Irak bölgesine doğru göç hareketi içerisinde olduğunu aktardı.

SETA Dış Politika Araştırmacısı Can Acun, Irak’taki IŞİD Tehdidi’ne ilişkin Kanal 24 ekranlarında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de IŞİD üzerine yanlış bir algı olduğuna değinen Acun, IŞİD’in El Kaide bağlantılı bir örgüt olmadığına, Sünni aşiretlerden ciddi destek alarak Irak’taki etkinliğini arttırdığına dikkat çekerek IŞİD tarafından Türkmenlere yönelik ciddi bir tehdit oluştuğunu belirtti ve Türkmenlerin birçoğunun Kuzey Irak bölgesine doğru göç hareketi içerisinde olduğunu aktardı.

Konuşmasının devamında, son seçim sonuçların Irak’ta bir iç savaşın işaretlerini verdiği tespitinde bulunan Acun, “Irak’ta bütünlüğün artık gittikçe erimekte olduğunu görüyoruz. Sünniler, Şiiler ve Kürtler arasında ciddi bir ayrışma söz konusu. Ciddi iç savaş senaryoları var. Bu anlamda Türkiye’nin ciddi hazırlık yapması ve hangi aktörlerle hangi çerçevede hareket edeceğine dair planlarını oluşturması gerektiğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Etiketler: