Insight Turkey “Sorunlu Zamanlarda Türkiye-ABD İlişkileri” Başlıklı Yeni Sayısını Yayınladı

Türkiye'nin önde gelen akademik dergilerinden Insight Turkey, 'Sorunlu Zamanlarda Türkiye-ABD İlişkileri' başlıklı yeni sayısında, Türk-Amerikan ilişkilerinin mevcut durumunu değerlendiriyor. Ayrıca bu sayı okuyucularına COVID-19 yansımaları da dikkate alınarak Türkiye ve çevresindeki bölgelerdeki son gelişmelere ilişkin genel bir çerçeve sunmaktadır.

Türkiye’nin önde gelen akademik dergilerinden Insight Turkey, “Sorunlu Zamanlarda Türkiye-ABD İlişkileri” başlıklı yeni sayısında, Türk-Amerikan ilişkilerinin mevcut durumunu değerlendiriyor. Ayrıca bu sayı okuyucularına COVID-19 yansımaları da dikkate alınarak Türkiye ve çevresindeki bölgelerdeki son gelişmelere ilişkin genel bir çerçeve sunmaktadır.

Insight Turkey‘in bu yeni sayısında yer alan yorumlar, sürekli değişen Türkiye-ABD ilişkilerine farklı açılardan değiniyor. Luke Coffey, siyasete yön veren kişi ve kurumları, iki ülke arasındaki bu ilişkiyi yeniden inşa etmek için küçük adımlarla büyük düşünmeye başlamaya teşvik ederken, Kadir Üstün, yıllar süren farklı çıkarlara rağmen her iki ülkenin bağlarının nasıl hala var olduğunu açıklıyor. Ayrıca Jennifer Miel, ABD ve Türkiye için COVID-19 salgını sırasında oluşan ve sonrasında oluşabilecek ekonomik ve ticari fırsatları inceliyor.

Araştırma makalelerinde ise Burhanettin Duran, küresel bir istikrarsızlık yaratarak pandeminin uluslararası sistemi nasıl etkileyebileceğine dikkat çekerken, Mustafa Kibaroğlu bu pandeminin, Türkiye ve ABD’nin uluslararası siyasetteki yeni gerçeklere kendilerini daha iyi adapte edebilmeleri adına ilişkilerinde yeni bir başlangıç oluşturmaları için elverişli bir ortam sağlayıp sağlamadığını tartışıyor. Çağatay Özdemir Doğu Akdeniz’deki son gelişmelere odaklanıyor ve durumu Türkiye’nin ABD destekli bir çevrelemeye maruz kalması olarak tanımlayarak Özdemir, Türk karşıtı bloğun oluşumunu inceliyor ve Türk dış politikasındaki olası yansımalarını tartışıyor. M. A. Muqtedar Khan ise, oryantalizmin, İslam’a yönelik Amerikan dış politikasındaki baskınlığını sorgulamak için oryantalizm sonrası tartışma konusundaki görüşüyle de bu sayımıza büyük katkılarda bulunmuştur.

Bu makalelere ek olarak sayımızda, Türkiye, Orta Doğu ve uluslararası politika ile ilgili farklı konuları kapsayan bir dizi konuda bazı kıymetli yazılar da bulunmaktadır. Kasım Timur, Rasim Özgür Dönmez, Fatma Armağan Teke Lloyd, Dmitry Shlapentokh, Emrah Kekilli, Bilgehan Öztürk, Turgay Yerlikaya ve Ouafaa Rafi sayımızı değerli katkılarıyla zenginleştirdiler.

Okuyucularımızın Insight Turkey‘in bu sayısını bilgilendirici ve aydınlatıcı bulacağına inanıyoruz!

Insight Turkey “Sorunlu Zamanlarda Türkiye-ABD İlişkileri” Başlıklı Yeni Sayısını Yayınladı

Etiketler: