Insight Turkey Dergisinin Son Sayısı 15 Temmuz Dosyasıyla Yayında!

Dünya siyasetini Türkiye perspektifinde yorumlayan Insight Turkey dergisi son sayısında, 15 Temmuz darbe girişimini “People versus Tanks” (Halk Tanklara Karşı) başlığı ile dünya gündemine taşıdı.

Dünya siyasetini Türkiye perspektifinde yorumlayan Insight Turkey dergisi son sayısında,  15 Temmuz darbe girişimini “People versus Tanks”  (Halk Tanklara Karşı) başlığı ile dünya gündemine taşıdı.

Her sayısında bir dosya konusuna yoğunlaşan makale ve yorum yazıları ile ülkede, bölgede ve dünyada yaşanan gelişmelere yer veren Insight Turkey, yeni sayısında sadece 15 Temmuz yazılarına yer verdi.

Editör yazısında Türk halkı ve 15 Temmuz Şehitleri’ne adandığı belirtilen yeni sayıda; FETÖ’nün darbe teşebbüsü birçok farklı başlıklar altında incelendi. İbrahim Kalın Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi durumu ve Türkiye’nin politikalarını, Serdar Karagöz ve Pınar Kandemir Türkiye medyasının darbe teşebbüsü esnasında oynadığı rolü, Gamal Nassar darbe teşebbüsünün Mısır darbesi ile karşılaştırılması, Ahmed Yousuf ise Ortadoğu’nun darbe girişimine verdiği tepkiyi inceleyen yorum yazılarını kaleme aldılar. Beril Dedeoğlu ve Ian Lesser ise Türkiye ve Batı perspektifinden 15 Temmuz sürecinden sonra Türkiye ve Batı ülkeleri arasında yaşanan ve yaşanabilecek siyasi gelişmeleri yorumladılar.

Makale kısmında ise Atilla Yayla FETÖ’nün yapısından başlayarak darbe girişiminin neden başarısız olduğunu ve sonuçlarını incelerken; Şener Aktürk, darbe sürecini hazırlayan gelişmeler, Kürt sorunu ve dindar kesimin özgürleşme ve çoğulculaşması, üzerinde durarak darbe girişimini analiz etti. Tim Jacoby Türkiye’deki darbeler tarihi bağlamında 15 Temmuz’u değerlendirdi. Nebi Miş darbe girişimi sonrasında üç hafta  borunca devam eden demokrasi nöbetlerine katılan vatandaşlarla röportajlara dayanan ve darbe girişimini halkın gözünden irdeleyen bir çalışma ile katkıda bulundu. Farhan Mujahid Chak 15 Temmuz darbe girişimini sosyal perspektiften inceleyen kavramsal bir yazıyla katkı bulundu. Sadık Ünay ve Şerif Dilek ise ekonomi-politik açıdan 15 Temmuz’u yorumladı.

Insight Turkey son sayısıyla, alanlarında uzman ve tanınmış yazarların kaleme aldıkları makale ve yorum yazılarıyla 15 Temmuz’un anlaşılmasına bir katkı sağlamak amacıyla raflardaki yerini almıştır.

Etiketler: