SETA > Video |

İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlarda Zaman Aşımı Olmaz

SETA Ankara Hukuk ve İnsan Hakları Araştırmacısı Yavuz Güçtürk, Esed yönetimine, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sevk edilme mesajının verilmesinin katliamları durdurabileceğini belirtti.

Kanal A ekranlarında, Suriye’de Esed yönetiminin gerçekleştirdiği sistematik işkence ve infazları değerlendiren SETA Ankara Hukuk ve İnsan Hakları Araştırmacısı Yavuz Güçtürk, ‘insan hakları ihlali’ ile ‘insanlığa karşı işlenen suçlar’ kavramları arasında derin farklılıklar bulunduğunu ve Esed yönetiminin insanlığa karşı suç işlediğini belirtti.

Programda, SETA tarafından yayımlanan “İnsanlığın Kaybı: Suriye’deki İç Savaşın İnsan Hakları Boyutu” başlıklı raporuna değinen Güçtürk, “İşkence, işkence sonucu öldürme, yiyecek imkânlarından mahrum bırakma gibi suçlar işleniyorsa ve bu suçlar sistematik bir hale geliyorsa, bu insanlığa karşı suç anlamına gelir.” dedi. Esed yönetiminin tüm bu suçları işlediğini belirten Güçtürk, bu noktada zaman aşımının söz konusu olmadığının da altını çizdi.

Güçtürk konuşmasında, Esed yönetimine uluslararası toplum tarafından “Bu tarihten itibaren işlediğiniz suçlardan dolayı sorumlusunuz. Sizi, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sevk edeceğiz ve orada bunların hesabını vereceksiniz.” mesajının net bir şekilde verilmesi durumunda katliamların durabileceğine de dikkat çekti.