SETA > Haber |
SETA Genel Koordinatörü Duran Türkiye Hesaplara Medydan Okuyor

SETA Genel Koordinatörü Duran: Türkiye Hesaplara Medydan Okuyor

'Günümüzün İnsani Meydan Okumalarında Türkiye'nin Rolü' konulu panelde konuşan Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan öncülüğünde insani yardım çabalarında dünyaya örnek olduğunu söyledi.

"Günümüzün İnsani Meydan Okumalarında Türkiye'nin Rolü" konulu panelde konuşan Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan öncülüğünde insani yardım çabalarında dünyaya örnek olduğunu söyledi. Türkiye'nin dünyada insani yardım hesaplarına meydan okuduğunu vurgulayan Duran, Türkiye'nin insani yardımlarını siyasi, politik veya ekonomik hesaplarla yapmadığını dile getirdi.

Duran, Türkiye'nin bölgede sorumluluğunun farkında olan bir aktör olduğunu kaydederek, "Türkiye'nin omuzunda ağır ve büyük bir yük var ve uluslararası toplum bu konuda Türkiye'ye yardım etmelidir. Bu yüzden dünyanın dikkatini bu duruma çekmek üzere New York'ta bir araya geldik" ifadelerini kullandı.

[caption id="attachment_59039" align="aligncenter" width="1024"]Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Washington DC Şubesinin düzenlediği "Günümüzdeki İnsani Sınamalara Karşı Türkiye'nin Rolü" başlıklı panelde katılımcı olarak (soldan sağa) SETA Washington D.C. Araştırma Direktörü Kılıç Buğra Kanat, ABD'de yaşayan ünlü Türk cerrah Dr. Mehmet Öz, SETA Genel Direktörü Burhanettin Duran, “People Demand Change” adlı sivil toplum kuruluşunun direktörü Bassam Barabandi ve Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu katılımcı olarak konuştular. Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Washington DC Şubesinin düzenlediği "Günümüzdeki İnsani Sınamalara Karşı Türkiye'nin Rolü" başlıklı panelde katılımcı olarak (soldan sağa) SETA Washington D.C. Araştırma Direktörü Kılıç Buğra Kanat, ABD'de yaşayan ünlü Türk cerrah Dr. Mehmet Öz, SETA Genel Direktörü Burhanettin Duran, “People Demand Change” adlı sivil toplum kuruluşunun direktörü Bassam Barabandi ve Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu katılımcı olarak konuştular.[/caption]

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ise "Bizler sadece insani yardım yapmıyoruz, aynı zamanda kalıcı bir kalkınma sağlanmasına yönelik çalışmalar yapıyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Yine panelde söz alan "People Demand Change" adlı sivil toplum kuruluşunun direktörü Bassam Barabandi, Türkiye'nin Suriye'de Beşar Esad rejiminin saldırılarına maruz kalan Suriye halkı için Rusya ile yaptığı görüşmelerin ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından desteklenmesi gerektiğini anlattı. İdlib sorununun henüz çözülmediğini söyleyen Barabandi, "Türkiye bu süreçte desteklenmeli. Türkiye bölgede yaptıklarıyla örnek teşkil etmektedir ve Suriye'de topraklarını terk etmek zorunda kalan halkın geri dönmesini sağlayacak bir zemin hazırlanmalıdır" diye konuştu.

[Sabah, 26 Eylül 2018].