SETA > Haber |
Dünya Merhametsizlikten Can Çekişiyor

Dünya Merhametsizlikten Can Çekişiyor

ABD’de SETA Vakfı’nın panelinde konuşan Emine Erdoğan, Türkiye’nin insani yardım vizyonunu anlattı. Pakistan, Somali ve Myanmar ziyaretlerinden örnek veren Erdoğan, dünya ülkelerinin insani yardımda sınıfta kaldığını söyledi

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Pakistan, Somali ve Myanmar'a yaptığı ziyaret esnasında oralarda da yaşayan insanların dramlarını gördüğünü belirterek, "Bu ülkelerdeki insani yardıma muhtaçlara yardım etmek konusunda uluslararası toplum sınıfta kalmıştır" dedi. ABD'nin New York şehrinde SETA Vakfı'nın düzenlediği "Bugünün İnsani Meydan Okumalarında Türkiye'nin Rolü" başlıklı panelde konuşan Emine Erdoğan, Türkiye'nin insani yardım vizyonunu anlattı.

[caption id="attachment_59031" align="aligncenter" width="1024"]Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu Görüşmelerine katılmak için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşlik eden Emine Erdoğan (sağda), Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Washington DC Şubesinin düzenlediği "Günümüzdeki İnsani Sınamalara Karşı Türkiye'nin Rolü" başlıklı panele katıldı. Emine Erdoğan, burada yer alan fotoğraf sergisini de gezdi. Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu Görüşmelerine katılmak için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşlik eden Emine Erdoğan (sağda), Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Washington DC Şubesinin düzenlediği "Günümüzdeki İnsani Sınamalara Karşı Türkiye'nin Rolü" başlıklı panele katıldı. Emine Erdoğan, burada yer alan fotoğraf sergisini de gezdi.[/caption]

Mevlana'dan Örnekledi Erdoğan, Somali, Yemen, Suriye ve Gazze'de büyük acılar yaşandığını hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir başka millet için harekete geçtiğimizde, bizden farklı olanla üst bir kimlikte buluşuruz. Bu da empati yeteneğimizi geliştirir. Böylece, adil ve barışçıl bir dünyanın temellerini atmış oluruz. Mevlana'nın ifadesiyle, bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez." 2017'de Arakanlı Müslümanlara yapılan zulmün herkesin içini titrettiğini fakat tüm dünya konuya gereken önemi göstermediğini vurgulayan Emine Erdoğan, "Son Myanmar ziyaretimde gördüklerim, masum çocukların çaresizlikleri değil, dünyanın merhametsizlikten can çekişmesi halidir. Orada konuşup dertleştiğim kadınlar, dünyayı bekleyen gerçek tehlikenin vicdan yoksunluğu olduğunu göstermiştir. Böyle bir vasatta insani yardımlar, insanlık kandilini yeniden tutuşturma anlamı taşır" diye konuştu.

Yardımda Birinciyiz Global insani yardım raporunun 2017 verilerine göre 134 ülkede 201,5 milyon kişinin insani yardıma muhtaç olduğunu ve gerçek rakamın çok daha yüksek olduğunu ifade eden Emine Erdoğan, "Türkiye'nin yardım vizyonu kredilere değil, tam anlamıyla insani yardıma dayanmaktadır. Türkiye'yi, insani yardım konusunda milli gelire oranla birinci yapan da bu hesapsız kitapsız cömertliktir. Türk insanının tarihten gelen vakıf geleneği ile güçlendirdiği bu paylaşımcı karakteri, Türkiye'yi uluslararası toplumun yükünü sırtlayan bir ülke haline getirmiştir" şeklinde konuştu. Türkiye'nin 3.5 milyon Suriyeli'yi misafir ettiğini hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti: Suriyeli kadınların meslek edinmesi için çalışıyoruz. Kuaförlükten bilgisayar becerilerine pek çok alanda mesleki kurslar veriyoruz. Gelişim ve hobi kurslarıyla, kadınları hem rehabilite ediyor hem de kendilerini keşfetmelerini sağlıyoruz."

[caption id="attachment_59028" align="aligncenter" width="1024"]Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu Görüşmelerine katılmak için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşlik eden Emine Erdoğan (sağda) ve ABD'de yaşayan ünlü Türk cerrah Dr. Mehmet Öz (solda), Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Washington DC Şubesinin düzenlediği "Günümüzdeki İnsani Sınamalara Karşı Türkiye'nin Rolü" başlıklı panele katıldı. Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu Görüşmelerine katılmak için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşlik eden Emine Erdoğan (sağda) ve ABD'de yaşayan ünlü Türk cerrah Dr. Mehmet Öz (solda), Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Washington DC Şubesinin düzenlediği "Günümüzdeki İnsani Sınamalara Karşı Türkiye'nin Rolü" başlıklı panele katıldı.[/caption]

Dr. Öz Suriyeli Çocuklara İşaret Etti

Destek olamazsak bir nesli kaybederiz Panelde söz alan Dr. Mehmet Öz, SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, Afet ve Acil DurumYönetimi (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu ve "People Demand Change" adlı sivil toplumkuruluşunun direktörü Bassam Barabandi konuşmacı olarak katıldı. Panelde, Türkiye'deki Suriyelilerin barındığı kampları ziyareti sırasında çocukların savaşta çektiği acılara şahit olduğunu belirten Dr. Öz, Suriyeli çocukların çoğunun büyük bir travma yaşadığını ifade etti. Öz, "Bu çocuklara destek vermezsek bir nesli kaybetmiş oluruz. Ya şimdi bir şeyler yapacağız ya da sonra. Şimdi yaparsak etkisi daha büyük olacak" dedi.

Afetlere Müdahalede En İleri Türkiye Türkiye'nin insani yardım altyapısının kimi afetlerde ev sahibi ülkeden daha önce afetzedelere ulaşabilen, dinamik ve esnek yapıya sahip olduğunu ifade eden Emine Erdoğan, Türkiye'nin dünyada afetlere müdahale noktasında en ileri ülke olduğunu belirtti. Erdoğan, yardım politikalarının, yardım alanın bağımlılığını azaltacak şekilde olması gerektiği ve acil durumlarda afetzedelere yapılan katkının ötesinde krizlerini önleyecek, kalkınma destekleriyle bağımlılıklarını azaltacak şekilde yapılması gerektiğini vurguladı.

Afrikalı Kadınlara Destek İnsanlık Vazifemizdir Emine Erdoğan, Türkiye BM Daimi Temsilciliği'nin ev sahipliği yaptığı "Afrika'daki Kadınları ve Kız Çocuklarının Güçlendirilmesi: Dayanıklı, Sürdürülebilir ve Adil Toplumların İnşasına Yönelik Yaklaşımlar" temalı toplantıya da katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada Afrika'daki kadınların toplumsal ve ekonomik dezavantajlara maruz kaldığını belirterek şunları söyledi: "Afrika'dan yükselen her ses, Türkiye'de yankılanmaktadır. Türkiye Afrika'da ticaret, eğitim, enerji ve tarım alanlarında pek çok projeyi hayata geçirdi. Üzerinde titizlikle durduğumuz bir konu da Afrikalı kadınların ihtiyaçlarıdır. Afrika'nın desteğe muhtaç kadınları için yapacaklarımız bir lütuf değil, insanlık vazifemizdir." Erdoğan ayrıca El Cezire'nin internet sitesinde Afrikalı kadınlara ilişkin bir makale kaleme aldı. "Afrika'nın sorunlarını çözmek için kadınlara şans verin" başlıklı makalesinde Erdoğan, eğitimin kritik rolüne vurgu yaptı.

[Sabah, 26 Eylül 2018].