SETA > Video |

Brexit Avrupa Birliği'nde Yeni Bir Dalga Oluşturur mu?

Burhanettin Duran, İngiltere’de 23 Haziran referandumundan çıkan Brexit kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, TRT 1 ekranlarında yayınlanan Enine Boyuna programında İngiltere’de 23 Haziran referandumundan çıkan Brexit kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kararın Avrupa ve Birleşik Krallık’taki birlik fikrine ciddi darbe vurduğunu belirten Duran, “Bundan sonra yapılması gereken Avrupalı siyasetçilerin bu yeni durumla nasıl yüzleşecekleridir, hem Britanya açısından hem Avrupa Birliği açısından.” dedi.

Duran konuşmasında şu tespitlerde bulundu: “Avrupa Birliği’nin üç büyük ülkesinden bir tanesinin ayrılmış olması bir dalga oluşturur mu, asıl kritik konu bu. (Yani Avrupa Birliği açısından bir dalga oluşturur mu?) Şimdiden başladı liderler, siyasetçiler konuşmaya. Fransa’da, İtalya’da, Hollanda’da değişik başka Avrupa ülkelerinde bu hava oluşmaya başladı. Bu durum, göçmen karşıtı aşırı sağcı popülist siyasetle birleştiğinde Avrupa Birliği’nin gerçekten bir birlik olarak kalmasının nasıl yönetileceği meselesini bence kritik hale getiriyor. Avrupa’da mesela içine kapanma eğilimi çok artacak gibi geliyor bana.”