21 Ekim 2019 | Suriye'den çekilen ABD askerlerini taşıyan yaklaşık 100 zırhlı araç Irak'a ulaştı. (AA)

Herkes Türkiye’nin Kazandığının Farkında

ABD ile ipleri kopartmaktan çekinmeyen Türkiye, Rusya ile de aynı noktaya gelmekten hiç çekinmez. Türkiye Rusya’nın karşısında Batı tarafından yalnızlaştırılmış bir ülke olarak değil, Batı’nın da destek verebileceği bir aktör olarak yer alıyor.

Türkiye’nin sahada olduğu gibi masada da kazandığını ifade eden Siyaset Bilimci Dr. Hüseyin Alptekin, “ABD kamuoyuna göre de bir kazanım sağladık. Türkiye istediği her şeyi aldı diyorlar. Karşılığında biz ne aldık sorusunu soruyorlar ve bunun cevabı yok.  Tabi Trump da bu işten kaybetmedi. Çünkü bu operasyondan dolayı başı ağrıyordu, şimdi iç kamuoyuna ‘oradaki çatışmayı durdurdum’ diyerek biraz daha rahatlamış olacak. Geçen hafta hem Rusya hem de ABD ile çetin bir yolculuğa çıkmak üzereydik. ABD yüzünden Ruslara karşı elimiz zordaydı. Bugün itibarıyla baktığımızda ABD artık karşımızda değil, yanımızda olacak. Bundan sonra Suriye’de Türkiye Batı blokunun tek ülkesi. Türkiye Rusya, Esed ve İran’a karşı Batı’yı temsil eden tek ülke olarak devam edecek. Bu da Batı’nın desteğini almamızı kolaylaştıracak” dedi.

PYD/YPG kolayca imha edilecek durumda

Terör örgütü PYD/YPG’nin 120 saat içinde 32 kilometre derinliğe kadar çekilmemesi halinde Türkiye’nin Batı gözünde de meşru bir şekilde PYD/YPG’yi o alanda imha edebileceğini kaydeden Alptekin, “PYD/YPG unsurları çekilecek ve 32 kilometre derinlikte barınamayacak. PYD/YPG Rasulayn’dan, Telabyad’dan çıkmasıyla kolay bir şekilde imha edilebilecek duruma geldi” şeklinde konuştu.

Sözler tutulmazsa müdahale ederiz

Güvenli bölge konusunda ABD’nin verdiği sözleri tutmaması üzerine Türkiye’nin ipleri kendi eline aldığını vurgulayan Alptekin, “Bundan sonra Türkiye bilfiil sahada elinde bulundurduğu noktalarda güvenli bölgeyi inşa edecektir. Açıklamaya göre Türkiye sınırı boyunca 32 kilometrelik alanda PYD/YPG çekilecek, ağır silahlarını bırakacak. Kalırsa ABD’nin desteğini alamayacak. Biz PYD/YPG’ye müdahale edersek de ABD karşı çıkmayacak. ABD’nin bize bıraktığı tüm sınır hattı boyunca PYD/YPG dışında rejim güçleri gibi unsurlar da var. Bu da Rusya ile yapacağımız müzakereler sonucunda netleşecek. Karşımızda iki dişli rakip vardı, birini elimine ettik. ABD artık karşımızda değil, Rusya ile nasıl ilerleyeceğini de önümüzdeki günlerde göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Şimdi çok daha güçlüyüz

Türkiye’nin geçen haftaya göre daha güçlü olduğunun altını çizen Alptekin, “ABD ile ipleri kopartmaktan çekinmeyen Türkiye, Rusya ile de aynı noktaya gelmekten hiç çekinmez. Türkiye Rusya’nın karşısında Batı tarafından yalnızlaştırılmış bir ülke olarak değil, Batı’nın da destek verebileceği bir aktör olarak yer alıyor. Zıtlaşmak yerine orta yol bulunarak ilerleyebileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Rejim kendi bölgesinde PYD/YPG’yi güçlendirmez

Terör örgütü PYD/YPG’nin 32 kilometre aşağıya inip devam etmesinin imkânsız olduğuna dikkat çeken Alptekin sözlerini şöyle noktaladı: PYD/YPG’nin daha aşağıda varlığını sürdürmesine olanak yok zira orada demografik bir tabanı yok hem de rejim PYD/YPG’ye nefes aldırmaz. Rejim kendi içerisinde ve tamamen kendi kontrolünde olabilecek, Türkiye sınırına uzak bir bölgede PYD/YPG’yi güçlendirmez.”

[Milat, 19 Ekim 2019]

Etiketler: