SETA > Enerji |
Analiz TürkAkım ABD nin Muhalefeti ve Ardındaki Nedenler

Analiz: TürkAkım | ABD’nin Muhalefeti ve Ardındaki Nedenler

Bu analiz Türk-Rus enerji ilişkilerine ve özellikle iki ülkenin birlikte üstlendiği en önemli projelerden biri olan TürkAkım’a yönelik ABD'deki farklı aktörlerin duruşuna odaklanmaktadır.

Paylaş
Dosyayı İndir

TürkAkım doğal gaz boru hattı Türkiye’nin enerji sektöründe son yıllarda gerçekleştirdiği en önemli projelerden biridir. Projenin aynı zamanda Türk-Rus ilişkileri bakımından da önemli bir adım olduğu düşünülmektedir. Ancak Amerika Birleşik Devletleri (ABD) projeyi eleştirmiş ve ABD Başkanı Donald Trump Aralık 2019’da Rus himayesinde Avrupa’ya doğal gaz taşıyacak boru hatlarının bir diğer deyişle Kuzey Akım 2 (Nord Stream 2) ve TürkAkım’ın inşasında yer alan şirketlere karşı yaptırımları içeren 2020 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nı (NDAA) imzalamıştır.

Bu analiz Türk-Rus enerji ilişkilerine ve özellikle iki ülkenin birlikte üstlendiği en önemli projelerden biri olan TürkAkım’a yönelik ABD'deki farklı aktörlerin duruşuna odaklanmaktadır. Türkiye ve Rusya arasındaki enerji iş birliği üzerine kısa bir özetten sonra analiz Obama ve Trump yönetimleri bürokratlarının farklı açıklamalarına yer vermektedir. Bu çerçevede TürkAkım’a yönelik Amerikan muhalefetinin ardındaki nedenlerin ekonomik ve jeopolitik olduğu fikri savunulmaktadır. Bu bağlamda bir tarafta ABD’nin hakimiyeti altına almak istediği Avrupa enerji pazarı diğer tarafta ise Washington ile Moskova yönetimleri arasındaki güç mücadelesi yer almaktadır.

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın..


Etiketler »