Hapishane Gibi Kamplar

Ortadoğu ve Afrika'daki iç savaşlar ve sefaletten kaçan göçmenleri ülkelerine almamak için her yolu deneyen Avrupa, kabul ettiği mültecileri de hapishane şartlarındaki kamplara yerleştiriyor.

Dünya üzerinde 60 milyon insan gerek ülkelerindeki savaşlar gerekse maddi nedenlerle umuda yolculuğa çıkıyor. Ortadoğu ve Afrika’daki savaşlardan ve yoksulluktan kaçan binlerce göçmenin tek istediği Avrupa’daki mülteci kamplarına ulaşmak oluyor. Ancak göçmenler, büyük umutlarla gittiği Avrupa’daki mülteci kamplarında hayal kırıklığı yaşıyor. Mülteciler, Avrupa’daki birçok kampta hapishane şartlarında hayat sürüyor. Özellikle Almanya ve Avusturya’da bulunan kampların insanlık dışı şartlarda bulunduğunu söyleyen Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Dış Politika Araştırmacısı Yrd. Doç. Dr. Enes Bayraklı, Avrupa’nın mülteciler konusunda uluslararası hukuku hiçe saydığını ifade etti.

IRKÇI SALDIRILAR YAŞANIYOR

Bayraklı, uyguladığı mülteci karşıtı politikalarla göçmenleri geri yollama derdinde olan Avrupa’daki kamplarda, kimi zaman yemek bile bulunmadığını vurguladı. Avusturya’da Viyana yakınlarındaki Traiskirchen kasabasında bulunan mülteci kampında utanç verici manzaralar olduğunu söyleyen Bayraklı, “Bu kampın kapasitesi 480 kişi olmasına rağmen kampta 2 bin kişi kalıyor. Almanya’da var olan kamplara her hafta ırkçı saldırılar düzenleniyor” diye konuştu.

GEMİLERİ GERİ YOLLUYORLAR

2. Dünya Savaşı’ndan sonra en büyük mülteci krizinin yaşandığını aktaran Bayraklı, Avrupa’daki ekonomileri güçlü ülkelerin mültecileri ortada bıraktığını anlattı. Bayraklı “Avrupa ülkeleri, AB Sınır Güvenliği Birimi ile denizde yakalanan mültecileri, Adalet Divanı’nın aldığı kararları hiçe sayarak Libya gibi iç savaşın devam ettiği ülkelere gönderiyor. Ayrıca Avustralya çeşitli ülkelerden gemilerle gelen mültecileri gemi kaptanlarına para vererek Pasifik Okyanusundaki Naura adasına yolluyor” ifadelerini kullandı. Bayraklı, Avrupa’nın ve Avustralya’nın bu tutumunun uluslararası mülteci hakları kanunlarına aykırı olduğunu da sözlerine ekledi.

UTANÇ ADASI NAURA

Avustralyalı yetkililer, mülteci getiren gemilerin kaptanlarına para vererek gemileri  Pasifik Okyanusundaki  Naura Adası’na gönderiyor. Naura Adası’nda büyük bir kamp bulunuyor. Ancak adadaki mülteci kampında şartlar utanç veriyor. Yaklaşık bin kişinin kaldığı kampta sık sık açlık grevleri ile intihar olayları yaşanıyor. Sığınmacıların büyük su sıkıntısı yaşadığı kampta çocuklar için verilen eğitim hizmeti ise son derece sınırlı. Kampta ayrıca cinsel istismar olaylarının da yaşandığı iddia ediliyor.

[Yeni Şafak, 17 Ağustos 2015]

Etiketler: