Güneş Operasyonu Sonrasında Türkiye, Kuzey Irak ve Irak

SETA PANEL Konuşmacılar:     Prof. Dr. Türel Yılmaz     Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü     Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şahin     Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü     Nasuhi Güngör     Star Gazetesi Tarih: 10 Mart 2008 Pazartesi Saat: 16.00 Yer: SETA, Ankara

SETA PANEL

Konuşmacılar:
    Prof. Dr. Türel Yılmaz
    Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü
    Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şahin
    Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü
    Nasuhi Güngör
    Star Gazetesi

Tarih: 10 Mart 2008 Pazartesi
Saat: 16.00

Yer: SETA, Ankara

Tezkere kararının ardından Kuzey Irak’a başlayan hava operasyonlarını, “Güneş Operasyonu” olarak isimlendirilen kara harekâtı takip etti. Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK ile 25 yıldır süren mücadelesinde ilk defa kış şartlarında böyle kapsamlı bir operasyon gerçekleştirdi. Türk hükümetinin güçlü diplomasisi desteğinde sürdürülen kara harekâtı, terör örgütünün sonunu getirecek mi? Kuzey Irak’a yapılan sınırötesi harekât bölgedeki dengeleri değiştirecek mi? ABD işgaline ortak olmayı reddeden Türkiye’nin Irak ve Kuzey Irak siyaseti, Ortadoğu açılımlarımızı nasıl etkiliyor? Bölge insanı ve dünya askeri harekâtları nasıl algılıyor? Siyasal ve sosyal alanlarda ne gibi açılımlar yapılması bekleniyor? 

Bu sorulara cevap aramak ve son gelişmeleri tartışmak üzere SETA, “Güneş Operasyonu Sonrasında Türkiye, Kuzey Irak ve Irak” konulu bir panel düzenledi. Panele Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türel Yılmaz, Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şahin ve Star Gazetesi Yazarı Nasuhi Güngör konuşmacı olarak katıldı.

Etiketler: