SETA > Eğitim ve Sosyal Politikalar |

Dershaneler Hakkında Konuşmak İçin Teşvik Paketini Görmek Gerek

SETA Eğitim Araştırmaları Direktörü Bekir Gür, hükümetin dershaneler gibi toplumsal talebin olduğu bir konuda sert bir adım atmayacağına dikkat çekti.

Dershane tartışmalarını A Haber’de yayınlanan Kadraj programında değerlendiren SETA Eğitim Araştırmaları Direktörü Bekir Gür, eğitim politikalarında toplumsal taleplerin dikkate alındığını, dolayısıyla dershanelerle ilgili bir toplumsal talep varsa, bunun, hükümet tarafından muhakkak dikkate alınacağını söyledi. Gür, dershane olgusunun zor ve tartışmalı bir konu olduğunu belirterek, “Bu tartışmalar başladığından beri, böyle bir konuda ben şahsen hükümetin sert bir adım atıp, bir yasa marifetiyle bir gecede bu kurumları kapatma yoluna gideceğine asla ihtimal vermedim. Bugün itibarıyla da böyle bir şeyin olmayacağını açıklamış oldular. Bu açıdan bence istikamet doğru bir istikamet.” değerlendirmesinde bulundu.

Dershanelerin eğitimle ilgili bir konu olduğunun altını çizen Gür, tartışmaların kilitlendiği noktanın, “Çözüme dershanelerden mi başlanmalı, yoksa eğitim sisteminde birtakım reformlar, iyileştirmeler mi yapmamız lazım?” sorusu olduğuna dikkat çekerek, bu noktada çok uç yorumlar yapılmaması gerektiğini belirtti. Gür, bir tarafın bu kurumları kutsayan, göğe çıkaran, diğer tarafın ise yerin dibine batıran yaklaşımlarının keskin kutupların oluşmasına yol açtığının altını çizdi.

Gür, dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi veya özel okulların teşviki konularına da değinerek, bu konuda yorum yapmak için hükümetin teşvik paketini beklemek gerektiğini ifade etti.