TSK tarafından Suriye’de bazı bölgelerde görevlendirilmek üzere Bingöl'den Gaziantep’e uğurlananan Mehmetçik.

TSK tarafından Suriye’de bazı bölgelerde görevlendirilmek üzere Bingöl'den Gaziantep’e uğurlananan Mehmetçik.

Fırat’ın Doğusu Namlunun Ucunda

Fırat’ın doğusundaki hedeflerin obüslerle vurulmasını değerlendiren uzmanlar: Türkiye, herhangi bir tehdit durumunda misliyle karşılık vereceğini göstermiş oldu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Fırat’ın doğusu konusunda hazırlıkları tamamladık. Yakında terör örgütünün tepesine bineceğiz” açıklamasının ardından gözler bölgeye çevrildi. Tansiyonun yükseldiği Fırat’ın doğusunda TSK, terör hedeflerini obüs atışlarıyla vurdu.

“Türkiye’nin Yanındayız” Mesajı

Gelişmeleri SABAH’a değerlendiren Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve SETA Güvenlik Uzmanı Murat Aslan şöyle dedi: “TSK, Fırat’ın doğusundaki terör hedeflerini vurarak asıl hedefinin ne olduğunu herkese gösterdi. Menbiç’de başlayan birleşik devriyelerin zamanla Fırat’ın doğusuna yani Ayn El Arab, Tel Abyad, Kamışlı gibi noktalara da yayılacağından endişe eden PYD/PKK da DEAŞ operasyonlarını durdurarak ABD’yi bir tercih yapmaya zorluyor. TSK ise Menbiç devriyeleri başlasa da Ayn El Arab ve Tel Abyad’daki terör hedeflerini vurarak herhangi bir tehdit durumunda misliyle karşılık vereceğini gösteriyor” diye konuştu. Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda yer alan terör hedeflerini vurmasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Abdurrahman Mustafa da “Fırat’ın doğusundaki terör hedeflerine yönelik bir operasyon durumunda, Türkiye’nin yanındayız” dedi.
Afrin’deki operasyonda TSK ile birlikte harekat eden ÖSO’ya bağlı bağlı Fatih Sultan Mehmet Tümeni komutanlarından Mahmut Süleyman da “Terör koridorunun engellenmesi için Afrin’de savaştık. Şimdi sırada Fırat’ın doğusu var. Askerlerimizi eğitiyoruz. Fırat’ın doğusunu temizlemek için savaşmaya hazırız” diye konuştu.

[Sabah, 3 Kasım 2018]

Etiketler: