Panel: Almanya’da Aşırı Sağın Yükselişi ve Merkel Sonrası Alman Siyasetinin Geleceği


 • Tarih : 21/11/2018
 • Saat : 14:00 : 17:00
 • Yer : SETA İstanbul
 • Bitiş  : 21/11/2018
 • Adres : Defterdar Mah. Savaklar Caddesi. No:41-43

LCV & DETAYLI BİLGİ İÇİN : Oğuz Güngörmez - 0212 3951147


 • Moderatör : Enes Bayraklı, SETA
 • Konuşmacılar :Bünyamin Bezci, Sakarya Üniversitesi

  Zafer Meşe, SETA Berlin

  Bülent Güven, Uluslararası Demokratlar Birliği (UID)

  Cüneyt Karadağ,  Anadolu Ajansı Almanya

Federal Almanya Başbakanı Angela Merkel, 29 Ekim’de yaptığı açıklamada Aralık ayında Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Kongresi’nde genel başkanlığa aday olmayacağını ve Şansölyeliğinin de son dönemi olduğunu belirtti. Merkel sonrası Alman siyasetinin parametrelerinin ne olacağı tartışılmaya başlandı. Bu yeni dönemin Merkel siyasetinin bir devamı mı yoksa özellikle mülteciler konusunda yeni politikaların geliştirileceği ve Alman siyasetinin daha da sağcılaşacağı yeni bir süreç mi olacağı merak ediliyor.

SETA tarafından 21 Kasım’da İstanbul’da düzenlenecek olan “Merkel Sonrası Alman Siyasetinin Geleceği” başlıklı panelde Merkel sonrası Alman siyasetinin ne yöne evrileceği, aşırı sağın yükselişinin devam edip etmeyeceği ve yeni dönemin Türkiye-Almanya ilişkilerine olası etkileri ele alınacak.

SETA Avrupa Araştırmaları Direktörü Dr. Enes Bayraklı’nın moderatörlüğünü yapacağı panelde Merkel dönemi ve sonrası Almanya siyaseti, Sakarya Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Bünyamin Bezci, SETA Berlin Koordinatörü Zafer Meşe, Uluslararası Demokratlar Birliği Siyasi İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Bülent Güven ve Anadolu Ajansı Almanya temsilcisi Cüneyt Karadağ tarafından tartışılacaktır. Etkinliğimizi teşriflerinizi bekleriz.