IKBY’de Bağımsızlık Arayışı


 • Tarih : 21/06/2017
 • Saat : 13:00 : 15:00
 • Yer : SETA Ankara
 • Bitiş  : 21/06/2017
 • Adres : Nenehatun Cd. No:66 GOP/Çankara/Ankara

 • Moderatör : Emrah KEKİLLİ, SETA
 • Konuşmacılar :İlnur ÇEVİK, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı

  Hisham AL-ALAWI, Irak Ankara Büyükelçisi

  Hamza CUBURİ, Nahrain Center Eski Müdürü

  Hemin HAWRAMİ, IKBY Başkanı Başdanışmanı

SETA 21 Haziran 2017 tarihinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) statüsü konusundaki tartışmalarla ilgili bir panel düzenledi. SETA Araştırmacısı Emrah Kekilli’nin moderatörlüğünü yaptığı “IKBY’de Bağımsızlık Arayışı” başlıklı panele Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik, Irak Ankara Büyükelçisi Hisham Alawi, Nahrain Center Eski Müdürü Hamza Cuburi ve IKBY Başkanı Başdanışmanı Hemin Hawrami katıldı.

IKBY Başkanı Başdanışmanı Hemin Hawrami yaptığı konuşmada Iraklı Kürtlerin referandum hakkının olduğunu vurguladı ve bağımsızlık sürecine halkın karar vermesi gerektiğine işaret etti. Bağımsızlığın bölgede bir güvenlik tehdidi oluşturacağı yönündeki görüşlere ise peşmerge güçlerinin terör ile mücadelesini hatırlatarak karşı çıktı. Bağdat ve Erbil arasındaki iletişim kanallarının tesisi için bağımsızlığın önemli olduğuna vurgu yapan Hawrami’ye göre IKBY’nin bağımsızlığı Suriye, İran ve Türkiye için bir tehdit oluşturmayacaktır. Türkiye ve uluslararası camianın bu konudaki desteği bölgesel istikrar için önemlidir.

Irak Ankara Büyükelçisi Hisham Alawi ise tam tersi bir düşünce ile Irak’ın bağımsızlığının Kürtlerin geleceğini olumsuz etkileyeceğini savundu. Alawi yapılacak referandumun anayasal bir zemini bulunmadığını ve muhtemel bir bağımsızlık senaryosunun bölgesel aktörlerle ilişkilerde krize sebebiyet verilebileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik ise Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olduğuna ve IKBY’nin bağımsızlığı durumunda iktisadi olarak zorluk yaşayabileceğine vurgu yaparken, Türkiye için de sınır ötesi birçok tehdide ve soruna neden olabileceğini vurguladı.

Nahrain Center Eski Müdürü Hamza Cuburi ise referandumun Kürtlerin yaşadığı sorunları çözmeyeceğini ifade etti. Çözümün karşılıklı bir diyalog ile mümkün olabileceğini vurguladı. Cuburi referandumun İran ve Türkiye gibi bölgede Kürt nüfusa sahip diğer ülkelerdeki Kürtleri teşvik edeceğine işaret ederken, Kürtler ve diğer etnik unsurların sorunlarını bağımsızlık referandumu ile değil karşılıklı diyalog ve ortaklıklar ile çözmesi gerektiğini ifade etti.

IKBY’de süren bağımsızlık tartışmalarının dinamikleri ve bu dinamiklerin bölgesel ölçekteki yansımalarının uzman konuklar tarafından tartışıldığı panel soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.