SETA > Enerji |
Analiz Rusya Yaptırımlarının Etkileri ve Türkiye Enerji Sektörüne Yansımaları

Analiz: Rusya Yaptırımlarının Etkileri ve Türkiye Enerji Sektörüne Yansımaları

Bu çalışmada ABD ve AB’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların etkileri ve uluslararası alandaki tesirleri incelenmekte, yaptırımların Türkiye’nin enerji sektörüne yansımalarının analizi yapılmaktadır.

Paylaş
Dosyayı İndir

2014’te Kırım’ın işgalinden sonra hem ABD hem de AB ülkeleri Rusya’ya karşı yaptırım kararları almıştır. AB almış olduğu bu kararlarda ihtiyatlı bir tutum sergilerken ABD’nin daha sert bir tutum takındığı dikkat çekmektedir. Washington yönetiminin giderek daha kapsamlı ve daha zorlayıcı hükümler içeren yeni yaptırımlar ortaya çıkarma niyetinde olduğu anlaşılmaktadır. Esasen yaptırımların uluslararası bir bağlayıcılığı bulunmamakta, sadece yaptırım uygulayan ülkenin gücü nispetinde uluslararası düzeyde hissedilmektedir. Buna rağmen ABD ve AB’nin uyguladığı yaptırımların küresel alanda önemli etkilerinin olduğu görülmektedir.

Washington ile Moskova arasındaki yaptırımlar doğal olarak her iki tarafla ilişkisi bulunan Ankara’yı da etkilemektedir. Özellikle Rusya ile enerji alanında birçok projesi olan Türkiye enerji sektörüne yaptırımların uygulanması ve giderek genişletilmesinden dolayı en fazla etkilenen ülkelerden birisi olacaktır. Bu analizde ABD ve AB’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların etkileri ve uluslararası alandaki tesirleri incelenmekte, yaptırımların Türkiye’nin enerji sektörüne yansımalarının analizi yapılmaktadır. Türkiye’nin Rusya ile ortaklıklar yaptığı bilhassa enerji projelerinin durumu değerlendirilmekte ve yaptırımların gelecekteki Türk-Rus enerji ilişkilerinde daha fazla maliyet ve baskı unsuru oluşturacağı sonucuna varılmaktadır..