Enerji Jeopolitik ve Jeostratejik Bir Meseledir

Insight Turkey Yayın Yönetmeni Talip Küçükcan, Türkiye açısından enerji meselesinin asıl öneminin jeopolitik ve jeostratejik özelliklerinden kaynaklandığını belirtti.

Insight Turkey Yayın Yönetmeni Talip Küçükcan, TRT-Haber’de yayınlanan Açı programında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın Irak ziyareti çerçevesinde Türkiye’nin Uluslararası Enerji Politikalarına ilişkin değerlendirmeler bulundu. Küçükcan, Türkiye açısından enerji meselesinin elektrik ve doğalgazın ötesinde jeopolitik ve jeostratejik bir mesele olduğunun altını çizdi.

Dünya üzerinde Çin, Hindistan, Japonya gibi enerji tüketimi yükselen ülkelerin ekonomik gelişim açısından da yükselişte olduklarını aktaran Küçükcan, ekonomik açıdan gelişmek ve dünyanın ilk on ekonomisi içine girmek isteyen Türkiye’nin de dışarıya olan enerji bağımlılığını azaltacak yollar aramasının önemine dikkat çekti.

Dünya siyasetinin ülkelerin sahip oldukları enerji rezervleri üzerinden okunması gerektiğini belirten Küçükcan, Türkiye’nin dünya petrollerinin yüzde yetmişinin olduğu bir bölgede bulunduğunu ve Amerika Birleşik Devletleri de dâhil pek çok Avrupa ülkesinin bölgeye muhtaç konumda olduklarını sayısal verilerle açıkladı.

Etiketler: