SETA > Video |

Türkiye Geleceğin Teknolojilerine Yatırım Yapmalı

Hatice Karahan: “Teknoloji konusunda Türkiye’nin atması gereken çok ciddi adımlar var. Bunun güzel işaretlerini de görüyoruz.”

SETA Ekonomi Araştırmacısı Hatice Karahan, TRT Haber ekranlarında yayınlanan Konuk Odası programına katıldı.

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun gündem maddelerine ilişkin açıklamalarda bulunan Karahan, oturumların gündeminde uluslararası terör, mülteci krizi ve gelir eşitsizliğinin yer aldığını belirtti.

Forumun bu yılki teması -4. Sanayi devrimi ile baş etmek- üzerine de değerlendirmelerde bulunan Karahan, 4. Sanayi devriminin gündeme getirilmesinin nedeninin; yapay zeka, nano teknoloji, bioteknoloji gibi alanların tüm dünya çapındaki insanların hayatlarını, yaşam tarzlarını ciddi şekilde etkilemeye başlaması olduğunu ifade etti.

Değerlendirmesinin devamında Türkiye’nin geleceğin teknolojilerine yatırım yapmasının çok önemli olduğunun altını çizen Karahan, “Teknoloji konusunda Türkiye’nin atması gereken çok ciddi adımlar var. Bunun güzel işaretlerini de görüyoruz. Türkiye’ye bir ivme gelmesi gerekiyor. Global açıdan baktığımızda geri plandayız. Stratejik alanlara yoğunlaşmamız gerektiğini düşünüyorum.” yorumunda bulundu.