SETA > Eğitim ve Sosyal Politikalar |
Perspektif Türkiye nin Ulusal Yapay Zeka Stratejisi Bundan Sonra Ne

Perspektif: Türkiye’nin Ulusal Yapay Zeka Stratejisi | Bundan Sonra Ne Beklenmeli?

Yapay zeka nedir? Yapay zekanın rolü ve etkisi nedir? Türkiye’nin yapay zeka stratejisi nedir?

Paylaş
Dosyayı İndir

1965 Dartmouth Konferansı sırasında ortaya çıkan “yapay zeka”yı (YZ) göz ardı etmek imkansız olmakla birlikte gelişmeleri incelemek ve ulusal stratejilere uygulamak bir zorunluluk haline gelmiştir. Pek çok uzman YZ’yi Dördüncü Sanayi Devrimi ve bir güç kuvveti çarpanı olarak görmektedir. Zira YZ insan yaşamının her alanını (ekonomi, siyaset, savaş, sağlık ve ticaret vb.) dönüştürme potansiyeline sahiptir.

Birçok devlet başkanı YZ’nin önemini ileri süren önemli açıklamalarda bulunmuştur. Bu açıklamalar Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Eylül 2017’deki beyanı ile özetlenebilir: “Her kim YZ’de lider olursa dünyayı o yönetecektir.” Aynı zamanda pek çok ülke YZ ulusal stratejisini geliştirmeye odaklanmış ve bunun yanı sıra sivil toplum kuruluşları ile özel şirketler YZ araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) konusunda kararlı adımlar atmaya başlamıştır.

Bu bakış açısıyla 20 Ağustos 2021’de Türkiye kendi ulusal YZ stratejisini ilan etmiştir. Bu strateji Türkiye’nin 2021-2025 arasındaki YZ politikalarına rehberlik edecektir. Ulusal YZ stratejisinin ilanı Türk hükümetinin YZ yol haritası ve uygulamaları bakımından attığı en önemli adımlardan biridir. Elliden fazla ülke halihazırda kendi ulusal YZ stratejilerini yayımlamış veya üzerinde çalışmaktadır. Bu durum Türkiye’nin YZ yol haritasını çizmesini, uygulamaya başlamasını ve farklı alanlarda kullanmasını zorunlu kılmaktadır.

YZ’nin pek çok okur için yeni bir kavram olduğu düşünüldüğünde bu perspektifte YZ’nin kısa bir tanımı ve etkileri tanıtılmaktadır. Özellikle Türkiye’nin ulusal stratejisine yoğunlaşmakta olan bu perspektif –diğer ülkeler tarafından YZ’nin uygulanmasının tartışmasız bir…

Çalışmayı incelemek için burayı tıklayın..