SETA D.C. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırladı

SETA D.C., Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan onuruna Washington D.C.'de Reneissance Mayflower Hotel'de 7 Aralık 2009 Pazartesi günü "Dünya Siyasetinde Türkiye" başlıklı bir toplantı düzenledi. Adres: Washington Mayflower Hotel, Grand Ballroom 1127 Connecticut Ave NW Washington, DC 20036 USA Saat: 18.30

SETA D.C., Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan onuruna Washington D.C.’de Reneissance Mayflower Hotel’de 7 Aralık 2009 Pazartesi günü “Dünya Siyasetinde Türkiye” başlıklı bir toplantı düzenledi.

Adres: Washington Mayflower Hotel, Grand Ballroom
1127 Connecticut Ave NW
Washington, DC 20036 USA
Saat: 18.30

Başbakan Erdoğan: “Türkiye, 360 derece ile tüm dünyaya bakabilecek güçtedir.” Başbakan Tayyip Erdoğan SETA D.C. tarafından organize edilen “Dünya Politikasında Türkiye” konulu toplantıya katıldı. Dünyanın çeşitli yerlerinden 500’e yakın entelektüel, gazeteci, akademisyen, diplomat ve siyasetçiye seslenen Başbakan Erdoğan, dış politikada eksen kayması, Afganistan’a asker gönderilmesi, İran’a yaptırım konusu, Ermenistan-Türkiye ilişkileri ve İsrail’le ilişkiler gibi birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Türk dış politikasını barış ve insan odaklı bir çerçevede yürütüyoruz Türkiye’nin adil, paylaşımcı ve herkesi kucaklayan siyaset anlayışını kendi bölgesinde başarıyla uyguladığına dikkat çeken Erdoğan, Türkiye’nin dış politikasını bu anlamda barış ve insan odaklı bir çerçeveye oturtma gayreti içinde olduğunu, yedi yıl boyunca bu konuda çok önemli mesafe kat ettiğini vurguladı.

Komşularla sıfır problem politikası yaklaşımı sayesinde Türkiye’nin komşularıyla sorunlarını çözüm yoluna koyduğuna ve ilişkilerin son derece iyi bir noktaya geldiğine işaret eden Erdoğan, Türkiye’nin bölgede ve dünyada yaşanan gelişmelere bigâne ve ilgisiz kalamayacağının vurgulayarak şöyle dedi: “Biz nasıl Türkiye’nin içinde başarı ve istikrar istiyor ve bunun için gayret sarf ediyorsak, bölgemizde de aynı çabayı gösteriyoruz. Zira etrafı sorunlarla, çatışmalarla, savaşlarla, kaosla dolu bir Türkiye’nin barış ve huzur içinde olması düşünülemez.”

Başbakan Erdoğan, 21. yüzyılda sorunları kaba kuvvet ve askeri yöntemlerle çözmenin mümkün olmayacağına dikkat çekerek, “Terörizme karşı her yerde mücadele etmek, sivil ve masum vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak zorundayız.” dedi.

Türkiye, doğuya bakarken batıyı kaybedemez Hükümetinin çok boyutlu dış politika izlediğini belirten Erdoğan, bu politikanın hem Türkiye, hem de bölge için başarılı sonuçlar verdiğini dile getirdi. Başbakan Erdoğan, Türk dış politikasının adalet, çok yönlü entegrasyon, angajman ve aktif diplomasi ilkeleri üzerine bina edildiğine dikkat çekerek, bu bağlamda Türkiye’nin eksen değiştirdiği şeklindeki eleştirilere de şu sözlerle cevap verdi:

”Türkiye Cumhuriyeti içinde Yeni Osmanlıcılık akımı yok. Yakıştırmadır. Eksen kayması gibi yakıştırmalar yapanlar, şu andaki iktidarı gölgeleme çabasındadır. Batı ittifakının bir üyesi olarak bölgede herkesle konuşmamız bir imkandır, fırsattır. Kıskananlar yanlış yapıyor. Türkiye’nin görüşmelerini fırsat kapısı olarak düşünün. Türkiye, doğuya bakarken batıyı kaybedemez. Batıya bakarken doğuyu kaybedemez. Kuzeye bakarken güneyi, güneye bakarken kuzeyi kaybedemez. Türkiye, 360 derece ile tüm dünyaya bakabilecek güçtedir. Eksen kayması, şu, bu söz konusu değil. Tam bir normalleşme sürecidir. Türkiye normalleşme süreci içerisinde yoluna devam ediyor. Eğer bir eksen kayması meselesi varsa, bu Avrupa’daki eksen kaymasıdır.” Karabağ sorunu çözülürse Türkiye-Ermenistan sorunu da çözülür

In this article