Ekonomik Büyüme Sürüyor

SETA analisti Erdal Tanas Karagöl, küresel piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen, Türkiye ekonomisinin 2014'ün II. Çeyreğinde yüzde 2,1 oranında büyümesinin önemli olduğunu belirtti.

Kanal A ekranlarına konuk olan SETA Ekonomi Araştırmaları Direktörü Erdal Tanas Karagöl, 2014’ün II. Çeyreğinde Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla’nın (GSYH) yüzde 2,1 oranında büyümesine ilişkin değerlendirmesinde, beklentinin yüzde 2,1 oranından daha yüksek olduğunu ancak mevcut büyümenin Türkiye ekonomisi için önemli olduğunu belirtti. Karagöl, küresel ekonomik krizin en yüksek olduğu 2009’dan itibaren Türkiye ekonomisinde büyümenin sürekli olmasının önemine vurguda bulunarak, beklentilerin altında gerçekleşen yüzde 2,1’lik büyüme oranının ise diğer ülkelerle karşılaştırılarak ele alması gerektiğine dikkat çekti.

Değerlendirmesinde, Ortadoğu ve Ukrayna’da yaşanan krizler göz önüne alındığında Türkiye’de ekonomik büyümenin küresel piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen devam ettiğinin altını çizen Karagöl, “Bu riskler özellikle ihracatı bir şekilde olumsuz etkiliyor. Demek ki şartlar daha iyi olabilseydi, Ortadoğu ülkelerine yaptığımız ihracatı artırabilseydik, bugün daha yüksek bir büyüme oranı gerçekleşebilirdi.” yorumunda bulundu.

Etiketler: