SETA > Yorum |
Bahoz Erdal Suikastının Anlamı

Bahoz Erdal Suikastının Anlamı

Bahoz Erdal suikastı türü saldırıların moral yıkıcı bir etkisi bulunsa da PKK genelinde örgütü çözücü olmasını beklememek gerekir.

Üst düzey PKK yöneticisi "Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin Suriye'de Kamışlı kentinde saldırıya uğradı.

Türkiye'ye yakın olduğu söylenen Tel Hamis Tugayları tarafından gerçekleştirilen saldırıda korumaları ile birlikte Erdal'ın öldürüldüğü basına yansıdı.

Suriye'nin kuzeyinde YPG yapılanmasının oluşumunda büyük rol oynayan üst düzey PKK liderinin bu saldırıya muhatap olması sıradan bir suikast olmaktan öte anlamlar içeriyor.

PKK-YPG kontrolündeki bir kentte bu saldırının gerçekleşmiş olması bile Türkiye'nin PKK terörü ile mücadelede yeni bir dönemin başladığını gösteriyor.

İlk akla gelen, Türkiye'nin PKK'nın "köküne kadar gitme" iradesinin bir uzantısı olarak örgütün liderlerini hedef alması ihtimali.

Terörle mücadele literatüründe buna liderlik tasfiyesi (leadership decapitation) deniliyor. Başsız bırakma anlamında tasfiye etme öldürme ya da yakalanmayı kapsıyor.

PKK liderlerinin renkli listelerle sıralandığı ve başlarına ödül koyulduğu biliniyordu. Hatta istihbarat birimlerinin bunun için bir çalışma yürüttüğü medyaya yansımıştı.

***

Terör örgütleriyle mücadelede liderin ya da üst düzey sorumluların tasfiyesinin nasıl bir etkide bulunacağı üzerine çok şey yazıldı.

Lider tasfiyesi örgüt tabanında sembolik bir yıkıma sebep oluyor. Küçük, kurumsallaşmamış ve başlangıç yıllarında olan örgütlerde çok etkili sonuçlar verebiliyor.

Kurumsallaşmış, büyük ve uzun yıllardır varlığını koruyan örgütlerde ise daha radikal liderlerin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

Türkiye'nin PKK ile mücadele sürecinde Abdullah Öcalan'ın 1999'da yakalanmasının bir tür decapitation (tasfiye) olduğu söylenebilir.

Öcalan'ın yakalanmasından sonra zayıflayan PKK daha sonra Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan ve Bahoz Erdal gibi isimlerin yönetimi altında kendini toparladı.

Çözüm sürecini bitiren ve şiddeti yeniden başlatan oligarşik liderlik bu isimlerden oluşuyor.

Suriye iç savaşı bu liderliğe Suriye'nin kuzeyinde YPG-PYD yapılanmasını kurma fırsatı tanıdı.

DAİŞ ile mücadele adı altında Obama yönetiminin de desteğini alan PKK-YPG, Suriye'nin kuzeyinde devletimsi bir yapı kurmaya yöneldi. Bu yeni durum tüm PKK tarihi açısından bir dönüm noktasıydı.

Suriye'nin kuzeyindeki kantonlarda federe bir devlet kurma hedefi Kandil'deki de facto PKK varlığından oldukça farklı.

İşte bu noktada kritik soru Bahoz Erdal'ın saldırıya uğraması yeni bir lider tasfiyesi süreci olarak işe yarar mı?

***

Bahoz Erdal suikastı türü saldırıların moral yıkıcı bir etkisi bulunsa da PKK genelinde örgütü çözücü olmasını beklememek gerekir.

Ancak lider tasfiyesi Suriye'nin kuzeyinde ise oldukça etkili olabilir. YPG-PYD henüz kuruluş aşamasında olduğu için bu tür saldırılar çok yönlü sembolik anlamlar ifade etmekte.

İlki, PKK liderlerinin Suriye'nin kuzeyinde de olsa bir şekilde vurulabileceği görülmüş oldu. İkincisi, ABD desteğinin bunu engelleyemediği ortaya çıktı . Üçüncüsü, son dönemde büyükşehirlere yöneltilen bombalamaların Suriye'nin kuzeyinde yürütülmesine tepki verilmiş oldu.

Daha önemlisi, YPG-PYD'nin kantonlarda rahat bir faaliyet alanı, "egemenlik alanı" bulamayacağı da netleşti.

YPG-PYD'nin şehirlerin dağlar kadar "güvenli" olmadığı olgusunu sindirmesi gerekecek.

[Sabah, 12 Temmuz 2016].