SETA > Dijital Medya |
Rapor 24 Haziran Cumhurbaşkanı Seçiminde Adayların Sosyal Medya Stratejisi Twitter

Rapor: 24 Haziran Cumhurbaşkanı Seçiminde Adayların Sosyal Medya Stratejisi | Twitter

Bu rapor 24 Haziran 2018 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olan altı adayın Twitter üzerinden yürüttükleri sosyal medya stratejilerini incelemek üzere kaleme alınmıştır.

Paylaş
Dosyayı İndir

Bu raporun temel amacı Türk siyasi tarihinin en önemli seçimlerinden biri olan 24 Haziran 2018 seçimine giren cumhurbaşkanı adaylarının Twitter üzerinden yürüttükleri sosyal medya stratejilerini analiz etmektir. Bu amaçla raporda 1 Mayıs-24 Haziran 2018 tarihleri aralığında cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Meral Akşener, Doğu Perinçek, Temel Karamollaoğlu ve Selahattin Demirtaş’ın sosyal medya performansları, Twitter’daki takipçi sayıları, takipçi sayısı artış oranları, medya etkileşimleri dikkate alınarak aday-parti propagandası, icraatlar, dilek-temenni, anma-taziye, miting-etkinlik, vaatler, ziyaretler, sosyolojik mesaj, tebrik-teşekkür-kutlama ve rakip parti-rakip aday kriterleri üzerinden derinlemesine analiz edilmiştir. Ayrıca adayların tweetleri, tweetlerde en sık geçen kelimeler ve bunların bağlamları üzerinden söylem analiz tekniğiyle de incelenmiştir. Raporun sonuç bölümünde adayların Twitter performansları sistematik analiz ve söylem analizi yöntemi ile takipçi sayısı, medya etkileşimi ve görsel kullanımı çıktıları üzerinden, karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve her bir adayın sosyal medya performansı hakkında öneriler sunulmuştur.

Bu incelemeler dahilinde rapor, sosyal medyanın seçmen üzerindeki etkisini Twitter örnekleminde değerlendirerek medya-siyaset ilişkisi alanında önemli bir katkı sunmayı amaçlamaktadır..


İlgili Yazılar
31 Mart'a Doğru CHP
Analiz
31 Mart'a Doğru CHP

Mart 2024

2023'te Türkiye
Kitap
2023'te Türkiye

Aralık 2023

Siyasetin Yeni Dinamikleri
Yorum
Siyasetin Yeni Dinamikleri

Temmuz 2024