Doğu Akdeniz ve Türkiye-Fransa İlişkileri

Moderatör: Oğuz Güngörmez, SETA Konuşmacılar: Saadet Oruç, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Enes Bayraklı, SETA, Türk-Alman Üniversitesi Mustafa Efe, AFSAM Idlir Lika, Araştırmacı SETA · Doğu Akdeniz ve Türkiye-Fransa İlişkileri Doğu Akdeniz’de bulunan …

Moderatör: Oğuz Güngörmez, SETA
Konuşmacılar: Saadet Oruç, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı
Enes Bayraklı, SETA, Türk-Alman Üniversitesi
Mustafa Efe, AFSAM
Idlir Lika, Araştırmacı

Doğu Akdeniz’de bulunan hidrokarbon rezervleri bölgeye yönelik ilgiyi artırmış, deniz yetki alanlarının paylaşılması meselesi ülkeler açısından stratejik önceliğe sahip bir konu haline gelmiştir. Yunanistan’ın Rodos, Girit, Meis gibi adalara da deniz yetki alanları tanıyarak Doğu Akdeniz bölgesinde geniş bir egemenlik alanı iddia etmesi ve Fransa’nın Yunanistan’ı destekleyen bir tutum sergilemesi, Türkiye-Fransa ilişkilerini oldukça sorunlu bir hale getirmiştir. Bu bağlamda SETA Avrupa Direktörlüğü Doğu Akdeniz’de yaşanan güncel gelişmeler ışığında Türk-Fransız ilişkilerini değerlendirecek.

SETA araştırmacısı Oğuz Güngörmez’in moderatörlüğünü yapacağı panelde, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç, Brüksel Koordinatörü ve Avrupa Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Enes Bayraklı, AFSAM Başkanı Mustafa Efe ve Koç Üniversitesi’nden Dr. Idlir Lika konuşmacı olarak yer alacaktır.

Etiketler: