Diyarbakır Mitingi Yüzyıllık Ezberleri Bozdu

SETA Başkanı Taha Özhan, Diyarbakır'da hafta sonu Başbakan Erdoğan'ın gerçekleştirdiği mitingin Türkiye için yüzyıllık ezberlerinden kurtulma fırsatı sunduğu değerlendirmesinde bulundu.

TRT1’de yayınlanan Enine Boyuna programında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’nin katılımıyla düzenlenen Diyarbakır mitingini değerlendiren SETA Başkanı Taha Özhan, mitingin Türkiye için yüzyıllık ezberlerinden kurtulma fırsatı sunduğunu, korku ve tehdit algısı ile şişirilmiş olgularla yüzleşildiğini ancak bunun sonucunda da kıyametin kopmadığı söyledi.

Mitingi Barzani açısından da değerlendiren Özhan, Barzani’nin uzun yıllardır “36. Paralel” olarak isimlendirdiği bir dünyada yaşayan, sıkıştığında bir şekilde Transatlantik’e dönüp bakan ve kendi bulunduğu coğrafyada bir kısır döngünün içine girmiş, belli bir ekonomik zenginliği olan ama bugüne kadar bunu siyasete tercüme etmekte zorlanan ve bölgenin güçlü aktörleri arasında sürekli siyasal seyahatler yaparak ayakta kalmaya çabalayan bir isim olduğunun altını çizerek, bir coğrafyada mukim olunup, bir düzen oturtma çabasına gidildiğinde artık kurucu bir siyaset geliştirmek gerektiğini ve Diyarbakır mitinginde Barzani’nin ne yönde seçim yaptığının görüldüğünü belirtti.

Özhan ayrıca, Başbakan Erdoğan’ın mitingde ifade ettiği “Yeni süreçte Diyarbakır’ın hakem olmasını, sürece yol göstermesini istiyorum” sözleri karşısında BDP’nin olumlu herhangi bir irade ortaya koyabileceğine dair duyduğu endişeyi de aktardı.

Etiketler: