Perspektif: Dinleme Skandalı Gölgesinde Türk-Alman İlişkileri

Türk-Alman İlişkilerinde “tarihi dostluk” ne anlam ifade ediyor? Almanya neden Türkiye konusunda müdahaleci bir politika izliyor? Türkiye ile Almanya arasında nasıl bir ilişki olmalı?

Der Spiegel dergisinin kamuoyuna sızdırdığı, Alman dış istihbarat örgütü BND’nin (Bundesnachrichtendienst) Türkiye’yi dinlediğine dair haberlerle birlikte Türk-Alman ilişkileri ve özellikle de Almanya’nın Türkiye politikasının mahiyeti yeniden gündeme geldi. Almanya ile ilişkiler Türkiye’nin her zaman önem verdiği bir konu olmuştur; çünkü bu ülke ile ilişkiler aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile ilişkileri açısından da çok belirleyicidir.

Kuzey Irak’taki Peşmergelere silah yardımı yapmaya hazırlanan ve Irak ve Suriye topraklarında İslam Devleti kurduğunu ilan eden IŞİD’e karşı mücadeleye katılma kararı alan Almanya’nın bir yandan Ortadoğu’da daha aktif olmaya çalışırken, bölgenin en önemli aktörlerinden biri olan Türkiye konusunda son dönemde oldukça sorumsuzca politika izlemesinin nedenlerini anlamak zor. Çünkü küresel bir ekonomik güç olan Almanya’nın dış politikasını şekillendirirken sürekli olarak çok rasyonel davrandığı ve ekonomik çıkarlarını ön planda tutmaya çalıştığı bilinirdi. Bu yüzden, Türkiye gibi önemli bir ülkeyle arasını bozacak bu kadar fazla spekülasyona neden müsaade ettiğini sorgulamak gerekiyor.

Etiketler: