Dini Cemaatler Gündemlerini Siyasete Dâhil Etmemeli

SETA İstanbul Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, dini grupların siyaseti etkileme haklarının meşru olduğunu ancak seçimle gelen siyasi hareket gibi siyasi sorumluklar alamayacaklarını ve kendi gündemlerini siyasete dâhil edememeleri gerektiğini belirtti.

Kanal 24 ekranlarında yayınlanan Hayatın İçinden programında Gülen Hareketi’nin Sünni kodlardan ayrılma nedenlerini değerlendiren SETA İstanbul Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, oluşumu itibariyle Türkiye merkezli ve devletçi refleksleri olan Gülen hareketinin zaman içerisinde küresel bir harekete dönüştüğü tespitinde bulundu.

Günümüzde liderinin Amerika’da olması sebebiyle Gülen Hareketi’nin merkezinin Amerika olduğunu belirten Duran, dini hareketlerin lider merkezli oldukları düşünüldüğünde bu durumun yalnızca fiziki açıdan değil sosyal ve siyasal açıdan da önem taşıdığını belirtti.

Duran ayrıca, dini grupların siyaseti etkileme haklarının meşru olduğunu ancak seçimle gelen siyasi hareket gibi siyasi sorumluklar alamayacaklarını, kendi gündemlerini siyasete dâhil etmemeleri gerektiğini ifade etti.

Etiketler: