SETA > Video |

Protokol Cumhurbaşkanlığı Geride Kalıyor

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, ‘protokol cumhurbaşkanlığı'nın geride kaldığını, artık halkın seçimiyle beraber daha faal bir cumhurbaşkanlığı dönemine geçiş olacağını belirtti.

SETA Ankara Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, Kanal 24 ekranlarında yayınlanan Siyaset 24 programında, “Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına adaylığını koyması gerektiğini düşünüyorum. Bence bunu AK Partili tabanın neredeyse tamamı da istiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasında, Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması durumunda AK Parti’nin iç meselelere dair sorunların çözümünde etkinliğinin azalacağı gibi birtakım kaygıların yersiz olduğunu belirten Ete, “Sayın Başbakan bu tür kaygılarla ilişkili olarak, ‘protokol cumhurbaşkanlığı’nın geride kaldığını, artık halkın seçimiyle beraber daha faal bir cumhurbaşkanlığı dönemine geçiş olacağını söyleyerek, aslında bu tür endişeleri de gidermeye yönelik mesajlar veriyordu” dedi.

Ete ayrıca, Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına adaylığını koyduğunda ilk turda cumhurbaşkanlığını kazanacağı yorumunda da bulundu.