SETA > Video |

Köşk Seçimleri İçin Aranan Figür

SETA Ankara Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde önemli olanın, birleştirici ya da siyaseti omuzlayacak bir figür arayışı olduğunu belirtti.

SETA Ankara Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, yerel seçim sonuçlarının siyasete etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu NTV ekranlarında, yerel seçimlerde aldığı yüzde 45’lik oy oranının AK Parti’yi Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde sıkıntıya sokmayacağını belirtti.

Değerlendirmesinde, “Muhalefetin ortaklaşa çıkaracağı bir adayın CHP ve MHP tabanının tamamının oyunu alıp almayacağını bilemiyoruz. Muhtemel bir ortak adayın MHP’nin seçmeninin tamamına sempatik gelecek, tamamının oylarını çekecek bir aday olma ihtimalini düşük görüyorum.” diyen Ete, “Cumhurbaşkanlığı seçimleri bir genel seçim değil. İnsanlar kendi partilerine oy vermeyecekler ya da bir yerel seçim değil, kendi yerel yöneticilerine oy vermeyecekler. Cumhurbaşkanını seçecekler. Cumhurbaşkanından bahsedeceğimiz zaman da orada bir birleştirici figür ya da siyaseti omuzlayacak bir figürün olması lazım. O konuda da MHP kendi tabanını ne kadar Tayyip Erdoğan’a ya da Abdullah Gül’e oy vermekten vazgeçirebilir, ona da çok emin değilim. “ şeklinde konuştu.