SETA > Video |

Cumhurbaşkanlığında Mutabakat Tartışması Strateji Ürünü

SETA İstanbul Siyaset Araştırmacısı Nebi Miş, muhalefetin cumhurbaşkanlığı stratejisini gerilim üzerinden yürüteceğini belirterek “Muhalefet topyekün olarak bir şeye odaklandı: Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasını engellemek.” şeklinde konuştu.

TV Net ekranlarında yayınlanan Manşet programında Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine dair değerlendirmelerde bulunan Nebi Miş, muhalefetin cumhurbaşkanlığı stratejisini gerilim üzerinden yürüteceğini belirterek “Söyledikleri kavramsallaştırmalardan birisi toplumsal mutabakat. Cumhurbaşkanının halkın seçeceğini düşündüğümüz zaman toplumsal mutabakat tartışması belirli bir stratejinin ürünüdür.” şeklinde konuştu.

“Muhalefet topyekün olarak bir şeye odaklandı: Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasını engellemek.” diyen Miş, Gezi eylemlerinden bu yana Erdoğan ve AK Partiye yönelik yoğun bir mobilizasyon hareketi başlatıldığını belirterek, bunun toplumsal ve siyasal bir mobilizasyon olduğuna ve bunu canlı tutmak için 1 Mayıs üzerinden yeni gerginlik alanlarının oluşturulabileceğine dikkat çekti.