SETA > Video |

Çatı Aday Formülü Bir Siyasal Mühendisliktir

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, muhalefetin cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili arayışının geç kalınmış bir arayış olduğuna dikkat çekerek, gündemde olan ‘Çatı Aday' formülünü de bir siyasal mühendislik olarak gördüğünü belirtti.

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, TRT 1 ekranlarında yayınlanan Enine Boyuna programında, cumhurbaşkanlığı adaylık sürecinde muhalefetin formülleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Muhalefetin cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili arayışının geç kalınmış bir arayış olduğuna dikkat çeken Ete, gündemde olan ‘Çatı Aday’ formülünü bir siyasal mühendislik olarak gördüğünü belirterek, “Elbette siyasal ittifaklar olabilir ama bu ittifaklar sırf bir adamın kazanamaması için kuruluyorsa, bu ötekileştirici bir ittifak anlayışıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Ete, muhalefetin siyasi olmayan bir aday göstermek istemesi konusunda ise bunun iki liderin de koltuğunu tehdit edebilecek bir aday istememesinden kaynaklandığını ifade ederek, “Varsa böyle bir aday, toplumla tanışma ve kamuoyu ile iletişimini sağlama çalışmalarının çoktan başlamış olması gerekirdi.” sözleri ile muhalefetin geç kaldığına dikkat çekti.