SETA > Video |

AK Parti ANAP'laşır mı?

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, “AK Parti ANAP'laşır mı?” tartışmasının, ANAP'ın AK Parti ile mukayesesinin doğru yapılmamasından kaynaklandığını ve böyle bir kıyaslamanın tutarlı bir yanının olmadığını belirtti.

Kanal 24 ekranlarında yayınlanan Siyaset 24 programında “AK Parti ANAP’laşır mı?” tartışmasına dair değerlendirmelerde bulunan SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, Anavatan Partisi’nin (ANAP) AK Parti ile mukayesesinin doğru yapılmadığı ve böyle bir kıyaslamanın tutarlı bir yanının olmadığını belirterek, “Kesinlikle bir ANAP’laşma kaygım yok. Seçmenin bu kaygısı haklı ama bu kaygı gerçekleşecek bir kaygı değil, bilakis AK Parti için bir şans.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasında, ANAP’ın siyasette ürettiği icraatlar ya da siyasal performans haricinde iz bırakmamış bir parti olduğunu ifade eden Ete, AK Parti’nin ise 1960’dan bu yana, neredeyse yarım asırlık bir geleneğin partisi olduğuna dikkat çekti. Ete, kendisini siyasal olarak AK Parti ile özdeşleştirdiği için AK Parti’ye oy veren yüzde 35’lik bir kitlenin olduğunun altını çizerek, AK Parti’nin lidere bağımlı bir geleneğinin olmadığını, partide bir kadro olduğunu ve toplumun buna oy verdiğini belirtti.